#OpolskaFlagaŁączy

To akcja samorządu województwa, skierowana do mieszkańców Opolszczyzny, instytucji i lokalnych samorządów. Symbol i barwy wojewódzkie powinny wyjść poza urzędowe mury i być znakiem rozpoznawczym i powodem do dumy każdego mieszkańca województwa. 

Do akcji gorąco zachęca jej inicjator, przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego Rafał Bartek. Jak przyznaje, w przestrzeni publicznej brakuje mu barw i insygniów wojewódzkich. – Spotykamy się z nimi w sposób naturalny w gmachu urzędu marszałkowskiego, a chcielibyśmy, aby flaga województwa stała się widokiem powszechnym, zwłaszcza w czerwcu, kiedy to obchodzimy Święto Województwa. W ubiegłym roku obchodziliśmy natomiast jubileusz 20-lecia–lecia samorządności województw – przypomina Rafał Bartek. Te ważne daty, jak przyznaje,  powinny skłonić do częstszego upowszechniania barw wojewódzkich. – Mimo różnic poglądów politycznych, spojrzenia na przyszłość, jako społeczeństwo wiele nas łączy. To chęć bycia razem w małym, ale wyjątkowym województwie. Jest to w nas od 21 lat, kiedy walczyliśmy o jego utrzymanie. Z przestrzeni publicznej i świadomości mieszkańców trochę to zniknęło. Te wspomnienia sprawiają, że powinna nam przyświecać duma z barw i insygniów województwa i chęć ich upowszechnienia – dodaje. Rafał Bartek przypomina, że insygnia i barwy wojewódzkie zostały zaakceptowane przez Komisję Heraldyczną.

Samorząd przygotował 1000 flag w barwach regionu, które zostaną przekazane mieszkańcom i  opolskim samorządom. Pierwszą flagę od przewodniczącego sejmiku otrzymał Krzysztof Danków, inicjator akcji badań profilaktycznych dla mężczyzn, który zamierza w czasie krótszym niż tydzień wbiec na 28 szczytów korony gór Polski, oczywiście z opolską flagą.

Każdy, kto chciałby otrzymać opolską flagę, może zgłosić się do Biura Sejmiku urzędu marszałkowskiego.

A już teraz zapraszamy na Święto Województwa Opolskiego, które odbędzie się 9 czerwca w Mosznej. Obchody będą połączone z „Opolskimi Szmaragdami”. Zaplanowano m.in. ciekawą część artystyczną oraz paradę orkiestr, które są wyróżnikiem województwa opolskiego. Szczegóły wkrótce.

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy