OCRG i PWSZ w Nysie podpisały porozumienie

Wspieranie przedsiębiorczości i innowacji czy współpraca przy określaniu strategicznych programów badań – to m.in. cele porozumienia podpisanego przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki i Państwową Wyższą Szkołę Zawodową  w Nysie.

Patronat nad porozumieniem, które podpisano 12 kwietnia, objął marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. – Bardzo liczymy na możliwość wykorzystania potencjału eksperckiego naszej nyskiej uczelni w takich obszarach, jak tworzenie Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Opolskiego na lata 2021-2027 czy na promowanie najbardziej istotnych kierunków regionalnej polityki badawczej, szczególnie w obszarach tzw. inteligentnych specjalizacji – wylicza marszałek.

Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej (PWSZ) w Nysie prof. Przemysław Malinowski dodaje, że równie istotne będzie promowanie ważnych kierunków kształcenia kadr na potrzeby otoczenia gospodarczego. – Takie zapisy mają już swoje bardzo praktyczne zastosowanie w rzeczywistości. Dopracowujemy właśnie model kształcenia studentów kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji pod potrzeby ogromnego inwestora z branży elektromoblilności, belgijskiej firmy Umicore, która kilka miesięcy temu wybrała właśnie Nysę na miejsce swojej kolejnej fabryki – mówi prof. Malinowski. – Podobnie jest w przypadku innego inwestora w Nysie, potentata w branży informatycznej.

Pytany o to, jakie jeszcze korzyści może dać uczelni takie porozumienie, rektor PWSZ wskazuje np. na możliwość współrealizowania projektów badawczo-rozwojowych z przedsiębiorstwami z Nysy i całego regionu z wykorzystaniem unijnego wsparcia.  Dyrektor OCRG Roland Wrzeciono podkreśla, że porozumienie może też przynieść bardzo wymierne korzyści dla regionu w postaci kolejnych, pozyskanych dla Nysy inwestorów. – W ostatnim czasie widać bardzo duże zainteresowanie terenami w nyskiej podstrefie. Jeden ze stałych punktów rozmów z zainteresowanymi budową zakładów czy fabryk przedsiębiorcami to zawsze jest kwestia kadry, także specjalistycznie wykształconej oraz możliwości współpracy z uczelnią – wylicza Roland Wrzeciono.

KK – OCRG

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy