100 lat publicznych służb zatrudnienia

W roku 2019 przypada setna rocznica powołania do życia państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami. Od tego czasu zmieniło się bardzo wiele, łącznie z ustrojem politycznym i sojuszami militarnymi, jednak ogólne ramy działania pozostały te same.

Dziś publiczne służby zatrudnienia kontynuują zapoczątkowaną wtedy pracę, dostosowując ją do bieżącej sytuacji i aktualnych problemów społecznych.  Rocznicowe uroczystości z tej okazji zorganizował Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu wraz ze wszystkim powiatowymi urzędami pracy w regionie.

Jak podkreśla marszałek Andrzej Buła, od kilkunastu lat w istotny sposób na gospodarkę regionu i kraju wpływa unijne wsparcie,  dostępne m.in. dla przedsiębiorców. – W trwającej obecnie unijnej perspektywie, na blisko 950 mln euro, które do wykorzystania w sumie ma nasz region, na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowaliśmy ponad 160 mln euro. Te pieniądze w znaczący sposób wpływają na rozwój przedsiębiorstw z województwa opolskiego, a przez to również opolskiej gospodarki i na regionalny rynek pracy – mówi marszałek.

W ciągu ostatnich 15 lat poziom bezrobocia w województwie opolskim zmniejszył się z niemal 20 do 6,3%. Ponad 9 tysięcy nowych miejsc pracy stworzyły opolskie firmy w ostatnich dziesięciu latach. – Stoją za tym zarówno unijne pieniądze, ale także dobre relacje wielu stron – samorządu województwa i samorządów lokalnych, instytucji otoczenia biznesu, przedsiębiorców oraz urzędów pracy, zarówno w regionie, jak i powiatach. W swoich działaniach stawiamy i nadal będziemy stawiać na taki dialog, bo w tym tkwi jedna z głównych przyczyn osiąganych sukcesów – dodaje Andrzej Buła.

Rocznicowe uroczystości były okazją do złożenia gratulacji i uhonorowania tych, którzy w służbach zatrudnienia pracowali wiele lat i byli pionierami  działania w nowych warunkach społeczno-gospodarczych. Odznaki „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego z rąk marszałka otrzymali: Renata Cygan z Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Iwona Kamińska z PUP-u w Namysłowie, Maciej Flank z PUP-u w Oleśnie, Danuta Wieszala z PUP-u w Krapkowicach oraz byli wieloletni dyrektorzy PUP-ów – w Opolu Antoni Duda i Nysie Kordian Kolbiarz.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy