Już 20 lat w NATO

“Na wschodniej flance Sojuszu: 20-lecie członkostwa Polski w NATO” – to konferencja, jaką zorganizował w Opolu Ośrodek Debaty Międzynarodowej pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego. To dyskusja o historii, ale i przyszłości naszej obecności w sojuszu.

W Sali Orła Białego na Ostrówku  spotkali się młodzi ludzie, ale także świadkowie wydarzeń, jakie rozgrywały się na arenie międzynarodowej 20 lat temu. Konferencję, poświeconą 20-lecia polskiej obecności w NATO, swoim patronatem objął marszałek Andrzej Buła, który podkreślał, że to międzypokoleniowe spotkanie odbywa się w ważnym historycznie momencie, w ważnym dla demokracji miejscu, jakim jest sala posiedzeń regionalnego parlamentu.  – To taka żywa lekcja historii w ważnym miejscu – mówił dodając, że wejście Polski do NATO to było trudnym procesem – Ten proces wymagał szczytu dyplomacji, któremu sprostali Krzysztof Skubiszewski i  Bronisław Geremek. Wymagał odwagi ówczesnego prezydenta Lecha Wałęsy. Naszym marzeniem  była obecność w NATO, ale przede wszystkim było nim wyprowadzenie wojsk radzieckich z Polski i nasza pełna suwerenność. Warto o tym rozmawiać, warto o tych ważnych osobach pamiętać – mówił Andrzej Buła.

W debacie wzięli m.in. udział Paweł Świeżak z Departamentu Polityki Bezpieczeństwa MSZ, zastępca dowódcy 10. Brygady Logistycznej w Opolu płk. Wojciech Grzybowski, emerytowany pracownik NATO dr Andrzej Jacuch, dr Beata Górka-Winter  z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy