Droga w Branicach przebudowana

Główna droga w Branicach po ponad rocznych pracach została przebudowana i oddana mieszkańcom. Poprawia się komfort dla podróżujących z Czech, a także mieszkańców.

W trakcie inwestycji przebudowano również trzy skrzyżowania z drogami powiatowymi. Remont to nie tylko gruntowna przebudowa drogi. Zbudowano chodniki, miejsca postojowe, zatokę autobusową. – Przygotowaliśmy ponad 140 zjazdów do posesji. Droga przebiega przez środek miejscowości i dlatego jest tak ważna dla naszych mieszkańców. Dodatkowo wybudowany został ciąg pieszo – rowerowy. Jest pięknie, a co najważniejsze, bezpiecznie. Mamy też nadzieję, że nasza modernizacja przyczyni się w przyszłości do remontów posesji przez naszych mieszkańców – mówi wójt Branic Sebastian Baca.

 

Przypomnijmy, że droga ta była w bardzo złym stanie technicznym, często w trakcie ulew był problem z odprowadzeniem wody. Obok remontu prowadzona była też wymiana kanalizacji, która znajduje się tuż przy drodze. Dodajmy, że zbudowana ścieżka jest częścią trasy rowerowej szlakiem Doliny Opawy i łączy się z istniejącym już czeskim szlakiem rowerowym. Sama wyremontowana droga kończy się w miejscu granicy państwa.

– To była nietypowa inwestycja, ponieważ nie zawsze prowadzimy remonty w ścisłym centrum miasta. W trakcie prac nie wstrzymywaliśmy ruchu samochodów. Myśleliśmy o komforcie kierujących jak i samych mieszkańców. Nasze prace były synchronizowane z wymianą kanalizacji. W trakcie remontu prowadziliśmy konsultacje z mieszkańcami, dostosowywaliśmy nasze plany do ich potrzeb – podkreśla Bartłomiej Horaczuk dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu.

 

Wzdłuż drogi znajdują się urzędy, Ochotnicza Straż Pożarna, nowo wyremontowany miejski park. To właśnie w tym miejscu z okazji otwarcia drogi dzieci z Branic zorganizowały happening rowerowy. Do wspólnego podróżowania jednośladem zachęcono również marszałka województwa Andrzeja Bułę. Wszystkie dzieci otrzymały zestawy zwiększające bezpieczeństwo na drodze. Marszałek Andrzej Buła mówi, że przygraniczne miejscowości, wbrew obiegowej opinii, są bardzo ważne dla zarządu województwa. To właśnie w tym kierunku płyną znaczące sumy dofinansowań, a burmistrzowie i wójtowie bardzo sprawnie zabiegają o dotacje. Sama tylko gmina Branice w ostatnich 10 latach uzyskała 100 milionów złotych dofinansowań. – W każdym miejscu naszego regionu jest jakiś potencjał. Naszą rolą jest zadbanie o takie miejscowości, jak Branice. Dzięki Unii Europejskiej takie regiony zdobywają bardzo duże pieniądze. Remontowane są drogi, budowana kanalizacja czy unowocześniane szpitale. Oddajemy bardzo ważną inwestycję drogową. 13 milionów złotych wydanych na budowę tej drogi daje dużą satysfakcję. Obok tych prac za 14 milionów złotych była budowana kanalizacja – dodaje marszałek.

 

Nadkomisarz Piotr Smoleń, komendant policji w Głubczycach, podkreśla, że remonty bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo. – Mamy rewelacyjny ciąg komunikacyjny. Zbudowano osobne ścieżki dla pieszych i rowerzystów. Dla nas, policjantów, to bardzo istotne – dodaje Piotr Smoleń.

W trakcie oficjalnego otwarcia drogi podkreślano, że zyskał również sam wizerunek miasta, które jest pierwszym po wjeździe do Polski od strony granicy z Czechami. Droga poprzez połączenie z DW 416 ułatwia dojazd do autostrady A4 i stolicy regionu.

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy