Czeska młodzież interesuje się historią i kulturą Polski

Dnia 5 grudnia br. w urzędzie krajskim w Ostrawie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w pierwszej edycji konkursu pn. „Znam historię, kulturę i życie codzienne naszych sąsiadów – Polaków”.

 

Konkurs organizowany jest przez samorząd kraju morawskośląskiego, regionu partnerskiego województwa opolskiego, we współpracy z Uniwersytetem Ostrawskim. Od 2016 roku urząd marszałkowski województwa opolskiego współorganizuje podobny konkurs dla opolskiej młodzieży. Grupa laureatów wraz z opiekunami otrzymała dyplomy od marszałka Andrzeja Buły i upominki, a w przyszłym roku przyjedzie, by zwiedzić Opolszczyznę.

Zainteresowanie udziałem w konkursie było duże, a przesłane prezentacje prezentowały wysoki poziom. Dotyczyły polskich wydarzeń historycznych, znanych postaci, ciekawych miejscach oraz różnic i podobieństw kulturowych między naszymi krajami. Podczas gali wręczania nagród był czas na analizę zwycięskich prac, dyskusję o ciekawych zagadnieniach polsko-czeskich w gronie specjalistów oraz wymianę doświadczeń o partnerskich relacjach.

Konkurs wiedzy o Polsce koordynuje Departament Współpracy z Zagranicą i Promocji Regionu UMWO.

MK-J

Nasze serwisy