100 lat niepodległości Polski – cały region świętuje  

Wystawy, koncerty, festyny, wspólne śpiewanie hymnu, sadzenie drzew pamięci czy biegi masowe – to tylko niektóre z wydarzeń, które w województwie opolskim upamiętnią setną rocznicę odzyskania niepodległości Polski. Do świętowania włączają się niemal wszystkie środowiska w regionie.

Opolanie o tej rocznicy pamiętają przez cały rok, który przez sejmik województwa został oficjalnie ogłoszony Rokiem 100-lecia Niepodległości i 20-lecia Samorządności Województwa i Powiatów. W tym tygodniu w wielu miejscach regionu możemy wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych, sportowych czy innych, związanych z setną rocznicą niepodległości. Wiele z nich organizowanych jest pod egidą samorządu województwa opolskiego i patronatem marszałka Andrzeja Buły.

Już od 7 listopada w Galerii WuBePe w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu można oglądać wystawę „ … przecież tylko Polsce służę. Józef Piłsudski w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu”. Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza natomiast od 9 listopada na wystawę pt. „Polska zmartwychwstała”. Wystawa, przygotowana przez muzeum wspólnie z PIN – Instytutem Śląskim w Opolu, przywołuje atmosferę dni przed odzyskaniem niepodległości w 1918 roku w Polsce i na Górnym Śląsku, historyczny dzień 11 listopada 1918 r., późniejszy podział Górnego Śląska między Polskę i Niemcy oraz losy Polaków po obu stronach granicy.

Nie zabraknie koncertów – już 10 listopada w kościele parafialnym w Pogorzeli zapraszamy na koncert laureatów XXIII Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej „Tobie Polsko”, organizowanego przez gminę Olszanka  w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Koncert odbędzie się pod tytułem „100 pieśni na 100 – lecie Odzyskania Niepodległości”. Na uroczysty koncert  pieśni patriotycznych w dniu 11 listopada zaprasza natomiast Filharmonia Opolska.

Włączamy się także w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej – w dniu 9 listopada, o symbolicznej godzinie 11.11, dzieci z opolskich szkół, wspólnie z marszałkiem i gośćmi urzędu marszałkowskiego, odśpiewają hymn narodowy.

Dzieci z opolskiego przedszkola nr 54 w Opolu wezmą zaś udział w apelu z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości i posadzą drzewko pamięci – to wszystko w ramach projektu edukacyjnego pn. „Piękna nasza Polska cała” i pod patronatem marszałka województwa.

Świętować będą także mieszkańcy wielu społeczności w regionie. I tak na 10 listopada planowane jest założenie Alei Niepodległości w Ciepielowicach. Akcje  organizuje Partnerstwo Borów Niemodlińskich ze Stowarzyszeniem „Nasze Ciepielowice”, przy współpracy z Urzędem Gminy Dąbrowa i przy współfinansowaniu Samorządu Województwa Opolskiego organizuje akcję nasadzenia drzew – będzie to odtworzenie grabowej alei w zabytkowym parku dworskim. W Karłowicach natomiast organizowane są  Spotkania z Niepodległą w Karłowicach” . Tam w sobotę odbędzie się  gminne święto „Stulecie Niepodległości” i festyn patriotyczny organizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Karłowic i Kuźnicy Katowskiej, dofinansowany z budżetu województwa – będzie to m.in. spektakl patriotyczny w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Karłowicach i zespołu „Lira”. Natomiast w gminie Prudnik będzie Wielopokoleniowa Biesiada Patriotyczna w Szybowicach, organizowana przez Urząd Miejski w Prudniku w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Na sportowo Święto Niepodległości będą obchodzić m.in. w Korfantowie. Tam już 9 listopada organizowane są pod patronatem marszałka województwa XXXI Ogólnopolskie Biegi Crossowe z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W Zdzieszowicach zaś 11 listopada odbędzie się – także objęty patronatem marszałka – Bieg Uliczny „Między Pomnikami 2018″ organizowany przez Grupę KAPIJA Sport Zdzieszowice oraz LUKS „ROSPONDEK” Żyrowa.

Oczywiście nie zabraknie oficjalnych uroczystości 11 listopada we wszystkich powiatach regionu. W Opolu rozpoczną się one o godzinie 11.00. W oficjalnym programie obchodów znalazły się:

11:00 – odsłonięcie tablicy pamiątkowej pod Opolskim Urzędem Wojewódzkim

12:00 – uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w opolskiej katedrze

13:15 – przemarsz uczestników uroczystości pod pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego

13:30 – uroczystości rocznicowe pod pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego na placu Wolności

15:00 – uroczysta sesja Rady Miasta Opola – Rynek – Ratusz

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy