Ogłoszono nabory dla firm – ostatnie w tym roku

Ponad 15,3 mln zł na realizację innowacyjnych pomysłów firm oraz 5 mln zł na tworzenie czy doposażanie żłobków i miejsc opieki dla dzieci do 3 roku życia mogą wykorzystać w dwóch ostatnich naborach w tym roku przedsiębiorcy z województwa opolskiego.

Nabory te, ostatnie w tym roku, ogłosiło właśnie podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG). Obydwa były już ogłaszane wcześniej i cieszyły się dużym zainteresowaniem firm.

– To bez wątpienia działania, których realizacja bardzo zmienia naszą rzeczywistość społeczną i gospodarczą – mówi marszałek Andrzej Buła. – Powstające dzięki unijnym dofinansowaniom żłobki oznaczają setki nowych miejsc opieki dla najmłodszych mieszkańców naszego regionu, a dla ich rodziców możliwość godzenia życia rodzinnego i zawodowego. Z kolei pomysły realizowane w ramach naborów na innowacje z pewnością będą gospodarczymi perełkami Opolszczyzny, teraz i w przyszłości.

W naborze na innowacje do wykorzystania na nowatorskie pomysły jest 15 mln 350 tys. zł. Wnioski o dofinansowanie można składać do OCRG od 22 do 29 listopada. Minimalna kwota dotacji, o którą może się starać firma, to 300 tys. zł; maksymalna – 1,5 mln zł. Wsparcie to będzie można wykorzystać na budowę, rozbudowę czy zakup wyposażenia dla zaplecza badawczo-rozwojowego firmy; finansowanie procesu powstawania innowacji (od pomysłu do rynku) lub jego wybranych elementów, takich jak badania naukowe i przemysłowe; prace rozwojowe, w tym etap prac demonstracyjnych; linie pilotażowe, a nawet pierwszą produkcję. Dotacje mogą też być wykorzystane przez małe i średnie firmy na wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych wynikających z realizacji projektu.

W puli ogłoszonego naboru na infrastrukturę usług społecznych, w tym przypadku budowę czy doposażanie żłobków, jest 5 mln zł. Wnioski o dofinansowanie, także do OCRG, składać można od 13 do 20 listopada. Jeden przedsiębiorca może dostać dofinansowanie w wysokości od 100 tys. zł do 1,5 mln zł. Mogą z niego skorzystać mikro, małe i średnie firmy z opolskiego. Pieniądze mogą być wykorzystane np. na budowę, rozbudowę, przebudowę czy wyposażenie obiektów, które posłużą opiece nad dziećmi do lat 3, czyli np. na powstawanie oddziałów żłobkowych, żłobków (w tym przyzakładowych), klubów dziecięcych czy miejsc tzw. alternatywnej opieki nad dziećmi do lat 6.

– Nabór na innowacje planujemy rozstrzygnąć najpóźniej do maja przyszłego roku, a na infrastrukturę usług społecznych, czyli tworzenie czy doposażanie żłobków, do kwietnia 2019. Ale oczywiście będziemy się starać, by wnioski te ocenić szybciej – zapowiada dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

Firmy zainteresowane skorzystaniem z tych obu naborów mogą dowiedzieć się więcej o warunkach skorzystania z dotacji podczas spotkań informacyjnych, które ruszają właśnie w całym regionie. Spotkania poświęcone naborowi na budowę czy doposażenia żłobków odbędą się w Strzelcach Opolskich (22.10.2018), Kędzierzynie-Koźlu (23.10.2018), Głubczycach (24.10.2018), Prudniku (24.10.2018) i Nysie (26.10.2018). Spotkania dotyczące naboru na innowacje zaplanowano w tych samych miastach, ale w innych terminach – w Nysie 19.10.; w Prudniku 22.10.; w Kędzierzynie-Koźlu 29.10.; w Głubczycach 7.11., a w Strzelcach Opolskich 13.11.2018 r.

Więcej informacji – na stronie www.ocrg.opolskie.pl

KK-OCRG

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy