Piastowie byli mi przeznaczeni

Sejmik Województwa Opolskiego przyznał tytuł Honorowego Obywatela Województwa Opolskiego Pawłowi Kozerskiemu, długoletniemu dyrektorowi Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, muzealnikowi z 50-letnim stażem.

W laudacji wygłoszonej na jego cześć, przewodniczący sejmiku, Norbert Krajczy, przypomniał, że dyrektor Paweł Kozerski z brzeskim zamkiem związany był od 1967 roku do 30 września tego roku, kiedy przeszedł na emeryturę.

– Dzięki jego zaangażowaniu Zamek Piastów Śląskich był systematycznie odbudowywany, a zbiory konserwowane, pojawiały się kolejne wystawy stałe, które ukazywały historię Piastów. Muzeum stało się znaczącym centrum wystawienniczym o wymiarze ogólnopolskim i międzynarodowym. Miejscem, gdzie odbywały się prestiżowe wydarzenia kulturalne i naukowe, koncerty i konferencje – mówił Norbert Krajczy, podkreślając także dorobek naukowy Pawła Kozerskiego i jego niekwestionowany autorytet historyczny.

Honorowy Obywatel jest laureatem wielu nagród i wyróżnień – m.in. srebrnego i złotego medalu Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, Krzyżu Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski. A dzięki jego pracy i zaangażowaniu brzeskie muzeum osiągnęło znaczącą pozycję w polskim muzealnictwie.

Paweł Kozerski, zasiadając  w specjalnie przygotowanym na tę uroczystość fotelu powiedział, że to wyróżnienie ceni sobie najbardziej, bo zaświadcza ono, że został formalnie przypisany do opolskiej wspólnoty. Urodził się Dassensen w Dolnej Saksonii, gdzie poznali się rodzice przymusowo wywiezieni na roboty do III Rzeszy, a wychowywał w Przedaczu na Kujawach.

– Ci Piastowie – powiedział – za mną chodzili od początku. O nich pisałem pracę magisterską u prof. Jasińskiego, a potem do nich trafiłem.

Skromnie stwierdził, że największą satysfakcję ma z faktu, że o muzeum mówi się „Śląski Wawel” i to nie tylko w aspekcie architektonicznym, ale jako wyróżnik, która oddaje rangę tego miejsca.

Od początku funkcjonowania samorządu województwa sejmik nadał zaledwie kilkanaście tytułów Honorowego Obywatela Województwa Opolskiego. Otrzymali go m.in. arcybiskup Alfons Nossol, prof. Dorota Simonides, Zbyszko Bednorz, prof. Jerzy Buzek, Joachim Mertes i Kurt Beck z Nadrenii Palatynatu.

MS

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy