Nowoczesna karetka dla Opola

Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego wzbogaciło się o nową karetkę. Specjalistyczny ambulans wraz z wyposażeniem kosztował prawie 460 tysięcy złotych.

Nowa karetka została w większości sfinansowana z budżetu województwa opolskiego. Obsługiwać będzie Opole i powiat opolski. Nowy pojazd ma m.in. defibrylator, respirator, pompę infuzyjną, ale też nietypowe urządzenie, czyli aparat do specjalistycznego masażu serca Lucas. Zastępuje on ratownika i sam może prowadzić akcję  reanimacyjną już w trakcie transportowania do pojazdu. Wszystko zależy od potrzeb i sytuacji w miejscu zdarzenia.

Aparat wykonuje 100 ucisków na minutę o głębokości ponad 5 cm. Użycie takiego sprzętu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej daje pacjentowi dużo większą szansę przeżycia niż masaż serca wykonywany przez człowieka. Zainstalowanie urządzenia na klatce piersiowej poszkodowanego trwa kilka sekund.

– Ratowanie życia człowieka jest na pierwszym miejscu. Nowoczesna karetka, to nie tylko sprawny transport. Ważne jest też wyposażenie, które pozwala procedury medyczne przeprowadzić w samym ambulansie. Karetki, które mamy na wyposażeniu, to takie ambulatoria na kółkach. Tutaj liczy się każda sekunda – mówi dyrektor pogotowia Ireneusz Sołek.

Dodaje on, że pogotowie finansowane jest z budżetu państwa, ale często dzięki sponsorom czy pomocy samorządów możliwe jest kupno nowych pojazdów. Ireneusz Sołek chciałby, aby na szczeblu rządowym zwiększyły się nakłady m.in. na zakupy nowych pojazdów i ratownictwo medyczne. – Karetki eksploatują się, a muszą być w bardzo dobrym standardzie. Najważniejsze jest wyposażenie, które powinno być najwyższej jakości – uważa dyrektor. Dodaje, że to właśnie ratownicy są jako pierwsi przy chorym i najczęściej od nich zależy przeżycie chorego.

– Karetka pozwala kompleksowo uratować życie. Technologia, która się w niej znajduje, jest najwyższej jakości. Wszystko szybko się rozwija, a my musimy za tym nadążać. Z tego sprzętu będą korzystać bardzo dobrze wykwalifikowani ratownicy – zaznacza marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Dodaje on, że urząd marszałkowski przekazał również 7 milionów złotych na budowę bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polskiej Nowej Wsi.  – Mamy u siebie od listopada 2016 roku helikopter wraz z zespołem, który wykonuje loty do chorych. Ratownicy latają zarówno do wypadków, jak i transportują pacjentów ze szpitala do szpitala – dodaje marszałek.

Obecnie w systemie ratownictwa jest 9 karetek, które są wykorzystywane całodobowo.

Opolskie karetki w systemie są do 8 lat. Dobowo notuje się 160 wyjazdów, a każdy pojazd przejeżdża średnio około 150 km. Każda karetka ma również system elektronicznego przesyłania zapisu EKG.

Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego dodaje, że dotacja z samorządu, to 370 tysięcy złotych. – W Opolskim Centrum Medycznym jest potrzeba wymiany większości karetek. W przyszłym budżecie powinniśmy znaleźć kolejne pieniądze na wsparcie takich zakupów. Ratownictwo medyczne czekają kolejne zmiany. Jesteśmy zwolennikami poszerzenia zakresu działania, aby system był efektywniejszy i sprawniejszy. Tutaj dominująca rola jest rządu i wojewody. Ten system jest mocno niedofinansowany, na zakup nowych pojazdów brakuje pieniędzy. Nie bacząc na taki podział zadań, my przekazujemy na ten cel pieniądze – dodaje Roman Kolek.

 

Przekazaniu karetki towarzyszył pokaz udzielania pierwszej pomocy. Urząd Marszałkowski w Opolu już wcześniej wspierał finansowo zakup karetek dla pogotowia.

 

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy