Do Mosznej jeździmy już wygodnie 

Teraz już można dojechać wygodniej samochodem do jednej z największych atrakcji turystycznych w regionie. Wydłużyła się także ścieżka rowerowa wzdłuż wojewódzkich traktów drogowych. Ponad 13,4 miliona złotych kosztowała przebudowa drogi wojewódzkiej 409 w Mosznej.

Prace trwały od lutego do października. Przebudowano niemal dwa i pół kilometra drogi wraz z ciągiem pieszo-rowerowym. Są dwie nowe zatoki autobusowe, oświetlenie drogowe, nowe tablice informacyjne, przebudowano trzy skrzyżowania. Droga została dostosowana do poruszania się po niej osób niepełnosprawnych – zamontowano płyty integracyjne przy przejściach dla pieszych, obniżono krawężniki. W celu poprawienia bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego zastosowano również tzw. „kocie oczka”, czyli pryzmatyczne elementy odblaskowe.

Ten remont był bardzo ważny. Z roku na rok rośnie zainteresowanie turystów zamkiem w Mosznej, z drugiej zaś strony władze regionu promują zdrowy tryb życia i zachęcają do uprawiania turystyki rowerowej. To sprawiło, że zostały wdrożone rozwiązania, zwiększające bezpieczeństwo rowerzystów. – Wybudowana ścieżka pieszo-rowerowa biegnie z Mosznej aż do Dębiny. Tam łączy się z istniejącą już ścieżką, biegnącą wzdłuż prawie całkowicie zmodernizowanej drogi 414. To daje nam już łącznie ponad 10 km bezpiecznego szlaku rowerowego. W następnym roku planujemy połączenie go z Prudnikiem – mówi członek zarządu województwa Szymon Ogłaza.

– Przebudowa nie tyko zwiększyła bezpieczeństwo użytkowników drogi, ale także poprawiła jakość komunikacji na drodze nr 409 – podkreśla dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu Bartłomiej Horaczuk. To ważne dla mieszkańców Mosznej, przez którą trudno było do tej pory przejechać i samochody, zwalniające na złej drodze, utrudniały im życie. – Skrócenie czasu przejazdu w znacznym stopniu ograniczy szkodliwą emisję spalin i hałasu – dodaje dyrektor ZDW.  Skorzystają także przedsiębiorcy, turyści i wszyscy użytkownicy drogi, która po remoncie ma większą nośność nawierzchni, przystosowaną do ruchu pojazdów  o nacisku 115 kN/oś.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy