Będą kolejne sady i aleje drzew

Opolskie gminy otrzymują właśnie z urzędu marszałkowskiego sadzonki i drzewa do nowych nasadzeń. Będzie ich około 1400 sztuk. To nie tylko ochrona bioróżnorodności, ale także czystsze powietrze.

Rozpoczęła się właśnie trzecia akcja nasadzeń w ramach projektu “Bioróżnorodność Opolszczyzny- skarbem dziedzictwa przyrodniczego”. Przypomnijmy – w  ubiegłym roku dzięki temu projektowi do opolskich gmin trafiło blisko 2 100 sadzonek drzew na zadrzewienia przydrożne, tradycyjne sady i ponad sto drzew upamiętniających 20-lecie programu Odnowy Wsi – opolskie gminy otrzymują właśnie z urzędu marszałkowskiego sadzonki i drzewa do nowych nasadzeń. W tych dniach nowe drzewka przekazywane są sołectwom.

Od 24 do 29 października do 36 opolskich sołectw z 21 gmin całego regionu trafi około 1400 nowych drzew. Dzięki temu powstanie 12 modelowych sadów, składających się z rodzimych gatunków drzew owocowych, 10 przydrożnych alei czereśniowych o łącznej długości blisko 5,5 km oraz posadzonych zostanie 18 drzew (lipa lub dąb) w najaktywniejszych sołectwach.

Te nowe nasadzenia to przede wszystkim ochrona opolskiej bioróżnorodności, przywracanie tradycyjnego sadownictwa oraz ochrona  przed zanieczyszczeniem środowiska, hałasem, wiatrem i śniegiem we wsiach, miastach i na szlakach komunikacyjnych pomiędzy nimi.

 

Nasze serwisy