Animatorzy i twórcy kultury docenieni

W pięknej scenerii zamku w Mosznej uhonorowano w tym roku laureatów nagród marszałka dla animatorów i twórców kultury. Po raz pierwszy wręczono też nagrody za wydarzenia muzealne roku.

Wicemarszałek Stanisław Rakoczy, który wręczał nagrody na uroczystej gali podkreślał,  że uhonorowani zostali nie tylko twórcy, ale i społecznicy, działający w różnych dziedzinach życia kulturalnego.

I rzeczywiście – nagroda trafiła do poetki, muzyka, fotografa, twórczyni ludowej, pasjonatów dziedzictwa kulturowego. Renata Polok od 20 lat angażuje się w organizację wydarzeń kulturalnych w swojej wsi, czyli Dobieszowicach.  To m.in.  coroczne wodzenie niedźwiedzia, skubanie pierza czy wiejskie dożynki.  Katarzyna Midura jest sołtysem  wsi Budzów, a także Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Gorzowie Śląskim.  To pomysłodawczyni i organizatorka wielu imprez kulturalnych odbywających się na terenie gminy. Piotr Lempa to muzyk i śpiewak, koncertujący w kraju i za granicą. Od 36 lat związany jest z Dobrodzieniem. Dyrektorem Ośrodka Kultury w Niemodlinie  jest Katarzyna Paszula, pomysłodawczyni i organizatorka ogólnopolskiego konkursu na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej „Oceany” oraz międzynarodowego projektu „Święto Karpia”, które miało już 6 edycji.

Dariusz Zięba to założyciel i członek Towarzystwa Rozwoju Lokalnego „Zielony Most” w Skorogoszczy, redaktor lokalnej gazety „Echo Skorogoskie” i autor monografii miejscowości . Joanna Banik jest kierownikiem opolskiego oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa i  koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie opolskim od 2015 r. Ludmiła Małgorzata Sobolewska to nauczycielka z Opola, a jednocześnie malarka, poetka, dziennikarka, organizatorka i koordynatorka licznych  przedsięwzięć kulturalnych. Twórczynią ludowa jest Małgorzata Mateja, która specjalizuje się w zdobieniu jaj wielkanocnych oraz malowaniu porcelany, prowadzi warsztaty dla dzieci i dorosłych, popularyzuje twórczość ludową Śląska Opolskiego w kraju i za granicą. Katarzyna Juranek – Mazurczak to szefowa reaktywowanego, kluczborskiego kina Bajka, inicjatorka i realizatorka wielu projektów kulturalnych i społecznych w całym regionie, zaś Sławoj Dubiel – to artysta fotograf, uwieczniający na zdjęciach przede wszystkim Śląsk Opolski, jeden z organizatorów opolskiego Festiwalu Fotografii.

Uroczysta gala w Mosznej była tez okazją do wręczenia nagród za najciekawsze wydarzenia muzealne w regionie. I tak – w kategorii wystawa przyznano dwie nagrody. Otrzymało je Centralne Muzeum Jeńców Wojennych za wystawę czasową „Tatusiu, kiedy wrócisz? Polskie rodziny w latach II wojny światowej” oraz Muzeum im. J. Dzierżona w Kluczborku za wystawę „Okruchy przeszłości… W dawnej szkole”. Dwie nagrody przyznano także w kategorii inicjatywa edukacyjna. Otrzymały je  Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu za „Małą Akademię Piosenki” i Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu za „Brzdące w Muzeum”. Dobrodzieński Ośrodek Kultury i Sportu Muzeum Regionalne w Dobrodzieniu nagrodzona za publikację – był to reprint Geschichte der Stadt und Herrschaft Guttentag” autorstwa Pawła Mrozka. I wreszcie w kategorii  konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury uhonorowano  Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi w Ozimku Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi za V Międzynarodowe Spotkanie Miłośników Żeliwa Artystycznego.

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom!

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy