Najpiękniejsza korona żniwna z Puszyny

Korona żniwna z Puszyny najpiękniejsza w województwie opolskim. To ona pojedzie w przyszłym roku na dożynki prezydenckie do Spały. W tym roku do regionalnego konkursu wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń.

W trakcie konkursu o najpiękniejszą koronę żniwną oceniana jest głównie zgodność z tradycją. Równie ważna jest technika wykonania, dokładność i niepowtarzalność detali. Jak co roku, twórczynie ludowe na wykonanie koron poświęciły co najmniej trzy miesiące. Zwycięska korona, która będzie reprezentować Opolszczyznę w przyszłym roku podczas dożynek prezydenckich w Spale, wykonana została metodą kłosowo-ziarnkową.

– Udało się nam za ósmym razem. Każdego roku nabieraliśmy doświadczenia, podpatrywaliśmy wykonanie innych prac, uczyliśmy się. Wszystko jest w naszych głowach. Wykorzystaliśmy wszystkie zboża i zrobiliśmy mozaikę kwiatową. W tym roku wykorzystaliśmy również cebulę, słonecznik, nasionka ogórka – mówi Zofia Byczkowska, jedna z autorek zwycięskiego dzieła.

– Nie spodziewałyśmy się zwycięstwa. Zawsze jest około dziesięciu bardzo pięknych koron. Komisja nie ma łatwego zadania. Starałyśmy się, jak umiałyśmy. 25 czerwca rozpoczęłyśmy wyplatanie. W tym roku była susza, więc kłosy się bardzo łatwo łamały. Codziennie pracowałyśmy po trzy, cztery godziny. A teraz radość jest bardzo wielka, to jest super uczucie – dodaje sołtys Puszyny Danuta Kmiecik.

Pierwsze miejsce w kategorii koron ziarnkowych otrzymały gospodynie Dylak z gminy Ozimek. – Łączyliśmy ziarenka, nawijaliśmy na druciki. Musieliśmy przygotować stelaże. Staraliśmy się, aby nasza praca była bardzo plastyczna. Przy naszej koronie pracowało około sześciu kobiet. Jest to bardzo precyzyjna praca. Na początku jest pomysł, później szkoc. Wspólnie później wszystko uzupełniamy – mówi Romualda Barczyk z Dylak.

Elżbieta Oficjalska z Muzeum Wsi Opolskiej podkreśla, że w tym roku korony były bardzo pięknie wykonane. Ocena została dokonana w dwóch kategoriach: techniki kłosowo-ziarnkowej i ziarnkowej.

Dodajmy, że gminny konkurs koron zorganizowany przez burmistrza Paczkowa, wygrało sołectwo Gościce.

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy