Strażacy zadbają o nasze bezpieczeństwo

40 defibrylatorów trafiło do strażaków ochotników z trzech powiatów – kluczborskiego, oleskiego i głubczyckiego. To efekt projektów, złożonych do pierwszej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Wartość tych urządzeń, a także koniecznych do ich przechowywania gablot i kapsuł to niemal 290 tysięcy złotych. Defibrylatory trafią do strażaków w Gorzowie Śląskim, Uszycach, Praszce, Kowalach, Strojcu, Dalachowie, Kościelisku, Radłowie, Borkach Wielkich, Wysokiej, Bodzanowicach, Zębowicach, Dobrodzieniu, Główczycach, Lisięcicach, Grobnikach, Pietrowicach, Zopowych, Baborowie, Nowej Cerekwi, Pilszczu, Ściborzycach Wielkich, Branicach, Lewicach, Laskowicach Wielkich, Jakubowicach,  Janówce, Ciarce, Biadaczu, Chocianowicach, Jasieniu, Wołczynie, Gierałcicach, Szymonkowie, Kujakowicach Dolnych i Bogacicy oraz w komendzie PSP w Kluczborku, urzędzie miejskim w Byczynie, starostwie powiatowym w Głubczycach i Domu Pomocy Społecznej w Klisinie.

Strażacy zadbają o nasze bezpieczeństwo

W każdym powiecie obędą się dwa szkolenia dotyczące korzystania z tych urządzeń, a wszystkie defibrylatory będą widoczne w sieci, dzięki czemu będzie można nimi zarządzać i kontrolować ich stan na platformie internetowej.

– To świetne prezenty, ale to strażacy wiedzą, jak je wykorzystać. Ważne jest, że ich zakup był decyzją oddolną, a zatem wynikał z konkretnych potrzeb – mówił marszałek Andrzej Buła, wręczając defibrylatory strażakom. – Cieszymy się, że będą kolejne miejsca w regionie, gdzie takie urządzenia będą po to, by było bezpieczniej.  Wicemarszałek Roman Kolek dodawał, że to urządzenia intuicyjne, więc mogą być wykorzystane niemal przez każdego.  – Zaletą tych defibrylatorów jest to, że po zainstalowaniu aplikacji na smartfonach będzie widać, w jakich miejscach są one umieszczone, żeby w razie zagrożenia życia móc z nich skorzystać. – mówił.

Automatyczny defibrylator zewnętrzny jest urządzeniem ratującym życie. Po podłączeniu elektrod do klatki piersiowej poszkodowanego analizuje rytm serca i określa, czy poszkodowany wymaga defibrylacji. Urządzenie wydaje także komendy głosowe, które instruują, jak udzielać pomocy. Wyniki wielu badań wskazują, że wczesne użycie defibrylatora powoduje zwiększenie wskaźnika przeżyć – jeżeli zabieg defibrylacji wykonano w ciągu 3 minut od chwili zatrzymania krążenia, wskaźnik ten wzrasta w niektórych przypadkach nawet do 75%.

VR

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy