Samorząd dla młodych

O samorządzie wiedzą bardzo wiele. Znają zagadnienia związane z kompetencjami w m.in. w gminie, powiecie i województwie. Choć nie znają czasów sprzed reformy administracyjnej, cenią sobie, że decyzje zapadają w miejscu, gdzie mieszkają.

XVII edycja Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym pokazała aktywność i zainteresowanie młodzieży sprawami społecznymi i samorządem terytorialnym. W tym szczególnym roku nie zabrakło pytań jubileuszowych, obchodzimy bowiem 20-lecie samorządów województw i powiatów.

Marysię Szaradowską z PG w Leśnicy temat samorządu zainteresował w I klasie gimnazjum. –Zaczęliśmy o nim mówić na lekcji, m.in. o podziale władzy, ciekawych rzeczach, które dzieją się w województwie. Najbardziej interesuje mnie jednak gmina. Jak ludzie ją postrzegają, co się w niej dzieje – wyjaśnia.

Miłośnik historii Marcel Isalski z Prudnika (Diecezjalna Szkoła Podstawowa w Nysie) w konkursie wystartował, ponieważ interesuje się prawem. – Najbardziej do nauki mobilizują mnie właśnie konkursy. Samorząd to bardzo dobry pomysł. Wpływa na tworzenie się społeczeństwa obywatelskiego i angażuje ludzi do bezinteresownego działania. Jest to proces, który mam nadzieję będzie jeszcze bardziej widoczny w przyszłości – przyznał uczestnik.

Tematy samorządowe towarzyszyły Katrin Kubickiej praktycznie od zawsze. – Mama pracuje w urzędzie gminy i to od niej czerpię wiedzę. Na co dzień słyszałam o sprawach dyskutowanych w trakcie sesji, komisji. To zaszczepiło we mnie zainteresowanie polityką. Mamy wpływ na otaczające nas sprawy, każdy może wypowiedzieć się na dany temat. Decydujemy o samorządzie nie tylko w trakcie wyborów, ale codziennie. Nasza aktywność jest niezwykle ważna – przekonuje.

Jak przyznaje dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy Zbigniew Kubalańca samorząd otacza nas na co dzień, co przekłada się na zainteresowanie konkursem. – Wiedza jest coraz większa. Młodzież jest coraz bardziej aktywna i coraz więcej wymaga od swoich włodarzy – wójtów, burmistrzów, marszałków, przedstawicieli w radach. To samorząd decyduje do jakiej szkoły chodzimy, jaką drogą jeździmy. Czy jest teatr, zoo, jak funkcjonuje komunikacja –  wyjaśnia Kubalańca. Przyznaje jednocześnie, że ważne jest abyśmy odróżniali władzę samorządową od centralnej. Młodzież jego zdaniem coraz chętnie angażuje się społecznie. Powstają rady młodzieżowe w samorządach, kluby skupiające młodzież. Warto przypomnieć, że przy samorządzie województwa opolskiego działa Forum Młodzieży Województwa Opolskiego.

Dodajmy, że pierwsze miejsce w konkursie zajął Jakub Jelito z PG w Zdzieszowicach. Jak mówił, zwycięstwo zapewniło mu to, że od dawna interesuje się samorządem. – Często biorę udział w olimpiadach. Konkurs wiedzy o samorządzie cieszył się dużym zainteresowaniem wśród naszych kolegów. Na etapie szkolnym była duża konkurencja – przyznał.

Tuż za nim znalazł się Piotr Zug z PSP nr 1 w Oleśnie, trzecią nagrodę zdobyła Agnieszka Dudek z PSP nr 5 z Opola. Pierwsza trójka otrzymała jako nagrody bony towarowe i listy gratulacyjne Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buły.

Test, w którym wzięło udział 25 uczestników wyłonił najlepszą dziesiątkę uczniów. Zmierzyli się oni z pytaniami ustnymi, które zdecydowały o końcowym miejscu w konkursie. Koordynatorem Konkursu jest Departament Współpracy z Zagranica i Promocji Regionu Urzędu Marszałkowskiego oraz Departament Edukacji i Rynku Pracy.

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy