Mosty Dialogu wręczone

 

Organizacja „Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży” została laureatką „Złotych Mostów Dialogu 2016”. Statuetki otrzymali także  Zespół Szkół w Solarni, Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi i Hubert Prochota. Nagrody „Mosty Dialogu 2016”  zostały wręczone podczas uroczystej gali na Górze Świętej Anny.

 To przyznawana od 2010 roku przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i samorząd województwa opolskiego nagroda dla ludzi i instytucji, aktywnie działających na rzecz kultywowania wielokulturowości na Śląsku.

– Dialog to budowanie wzajemności, opartej na szacunku do swoich tożsamości i upowszechnianiu wspólnych wartości. Nawet najpiękniejsze mosty wzniesione przez dobre intencje i wzajemne  umowy byłyby bezużyteczne, gdyby nie pojawili się na nich ludzie dialogu, jego ambasadorowie – mówił podczas uroczystości marszałek Andrzej Buła.

Przypomnijmy – w pierwszej edycji Złote Mosty Dialogu otrzymali były premier RP Tadeusz Mazowiecki i były kanclerz Niemiec Helmut Kohl. Tegoroczny laureat nagrody specjalnej – Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży  to organizacja, która umożliwia spotkania i współpracę młodych Polaków i Niemców. Dofinansowuje, inicjuje i merytorycznie wspiera projekty polsko-niemieckie. PNWM została utworzona 17 czerwca 1991 roku jako organizacja międzynarodowa przez rządy Polski i Niemiec. Od początku istnienia organizacji dzięki jej wsparciu odbyło się ponad 70 tysięcy projektów, w których udział wzięło ponad 2,7 miliona uczestników.

W kategorii instytucji  nagrodzono Zespół Szkół im. Josepha Freiherra von Eichendorffa w Solarni. To szkoła dwujęzyczna, w której  nacisk kładzie się właśnie na naukę języków obcych i regionalizmu. Nominowane do nagrody w tej kategorii były także muzea w Nysie i Prudniku. Muzeum Ziemi Prudnickiej.

Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi w Ozimku  otrzymało nagrodę w kategorii „organizacje pozarządowe”. Dla jego członków niezwykle ważne jest zachowanie kulturowego dziedzictwa, w swojej działalności  dbają także o regionalną pamięć historyczną. Obok niego do nagrody kapituła nominowała Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Kraina Dinozaurów” i Śląskie Stowarzyszenie Samorządowe.

W kategorii „ludzie” nagrodę otrzymał Hubert Prochota – wieloletni nauczyciel muzyki, ale także wspaniały dyrygent orkiestry symfonicznej Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu. To dzięki niemu orkiestra od lat intensywnie współpracuje z młodymi muzykami z Niemiec, dając m.in. wspólne koncerty w Polsce i Niemczech. Nominowanymi do nagrody w tej kategorii byli także wójt Radłowa Włodzimierz Kierat i  nauczycielka języka niemieckiego Johanna Lemke-Prediger.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy