Opolanie świętowali 3 maja

Piękna pogoda sprzyjała tłumnemu uczestnictwu w uroczystościach z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W wielu miejscowościach regionu mieszkańcy i przyjezdni wzięli udział w uroczystych obchodach.

W Kluczborku na uroczystości zapraszał starosta – po mszy świętej w intencji Ojczyzny uczestnicy obchodów przemaszerowali na rynek pod ogromną, biało-czerwoną flagą. Tam, po oficjalnych przemówieniach, mieszkańcy wypuścili w niebo sto białych i czerwonych baloników na stulecie niepodległości Polski. W tych uroczystościach wzięli udział marszałek Andrzej Buła i wicemarszałek Stanisław Rakoczy.

W Opolu, po mszy w Katedrze Opolskiej uczestnicy obchodów, w asyście orkiestry, pocztów sztandarowych i szwadronu kawalerii Ziemi Opolskiej przemaszerowali na rynek, pod opolski Ratusz.

Był apel poległych, a także okolicznościowe przemówienia. W imieniu samorządu województwa przemawiał członek zarządu Szymon Ogłaza, który mówił, że konstytucja to obowiązujące prawo. –  Doceniając wielkość myśli twórców Konstytucji sprzed 227 lat, jednocześnie doceńmy i własne dzieło – bezpieczną, europejską i rozwijającą się Rzeczpospolitą. Szanujmy naszą współczesną Konstytucję i doceńmy efekty naszej pracy i wysiłku w tworzeniu odrodzonej, demokratycznej i niepodległej Ojczyzny. Możemy być z niego dumni nie mniej niż z  Konstytucji naszych praprzodków – mówił.

Po uroczystościach oficjalnych mieszkańcy regionu mogli uczestniczyć w majówkach i piknikach, zorganizowanych w wielu miejscowościach regionu.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy