Współpraca coraz lepsza

– Coraz większa aktywność, wizyty coraz częstsze, a rozmowy bardziej konkretne, to cieszy – tak marszałek Andrzej Buła witał delegację z chińskiej prowincji Fujian, która z krótką wizytą gościła w Opolu. Tym razem rozmawiano o współpracy w dziedzinie nauki i gospodarki.

Kilka tygodni temu gościł w naszym regionie wicegubernator tej partnerskiej prowincji województwa opolskiego, a teraz rozmowy nabierają rozpędu. Do Opola przyjechali przedstawiciele Departamentu Nauki i Technologii Prowincji Fujian, a towarzyszyli im przedstawiciele firm i instytucji naukowych. Z gośćmi spotkali się marszałek Andrzej Buła i wicemarszałek Roman Kolek.

Marszałek podkreślał, że jesteśmy otwarci na propozycje współpracy i oczekiwania chińskich gości.  Szef delegacji chińskiej, dyrektor generalny Departamentu Nauki i Technologii Prowincji Fujian Chen Qiuli mówił, że z jednej strony goście oczekują lepszego zapoznania się z regionem od strony inwestycyjnej, z drugiej zaś poszukują nowych możliwości współdziałania. Marszałek Andrzej Buła informował, że w ramach funduszy unijnych region ma pieniądze na rozwój inteligentnych specjalizacji i ośrodków badawczych dla gospodarki. W ostatnim czasie zarząd województwa włączył obszar technologii medycznych do katalogu inteligentnych specjalizacji regionu, więc to także potencjalny obszar przyszłej współpracy. A zainteresowanie dziedziną ochrony zdrowia, przemysłu farmaceutycznego czy właśnie rozwojem medycyny jest spore, o czym świadczy fakt uczestnictwa w chińskiej delegacji specjalistów z tych dziedzin.  Wicemarszałek Kolek rozmawiał m.in. z  dyrektorem Szpitala Uniwersyteckiego Fujian, który zainteresował się  współpracą z naszymi szpitalami.

Podczas spotkania przedstawiono także potencjał i możliwości inwestycyjne regionu oraz miejsca już gotowe do inwestowania, a goście mogli na własne oczy zobaczyć tereny inwestycyjne i zakłady już zlokalizowane w specjalnej  strefie ekonomicznej.

Chińczycy podczas pobytu w Opolu, spotkali się także z władzami Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego – z obydwiema uczelniami podpisali porozumienia o współpracy. Wizytowali także opolską budowę chińskiej fabryki Hongbo.

VR

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy