„Wesele” podbiło opolską publiczność i jurorów

43. Opolskie Konfrontacje Teatralne przeszły do historii. Wielkim wygranym zostało „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w reż. Jana Klaty z Teatru Starego w Krakowie. To był zarazem ostatni spektakl, jaki mogli zobaczyć widzowie festiwalu.

Tegoroczny festiwal połączony był z przyznaniem nagród w ogólnopolskim konkursie „Klasyka Żywa”, w którym doceniane są najciekawsze inscenizacje polskiej literatury klasycznej. Jury profesjonalne Konfrontacji, któremu przewodniczył Janusz Opryński nagrodziło reżyserię Jana Klaty, doceniło zespół aktorski, scenografię Justyny Łagowskiej i choreografię Maćko Prusaka. Spektakl otrzymał wreszcie nagrodę główną im. Wojciecha Bogusławskiego w wysokości 50 000 zł. Nagroda za muzykę do spektaklu „Chłopi” Władysława Reymonta w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego z Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera  w Warszawie powędrowała do Jana Duszyńskiego.

Jury przyznało także wyróżnienia – Wojciech Urbański i Elżbieta Chowaniec otrzymali wyróżnienie za twórcze podejście do tekstu niescenicznego w spektaklu „Tajny dziennik” Mirona Białoszewskiego w reżyserii Wojciecha Urbańskiego z Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy, zaś Magdalena Koleśnik za rolę Jagny w spektaklu „Chłopi”.

Jury dziennikarskie swoją nagrodę główną przyznało krakowskiemu spektaklowi, ale wyróżniło także „Chłopów” Władysława Reymonta w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego z Teatru Powszechnego w Warszawie. Nagrodę aktorską dziennikarze przyznali ex equo Magdalenie Koleśnik, Julii Wyszyńskiej oraz Mateuszowi Łasowskiemu za role w spektaklu „Chłopi”, nagrodę otrzymał także scenograf tego spektaklu Jan Strumiłło. Nagroda dziennikarzy za muzykę trafiła do zespołu Furia, występującego w „Weselu”.

Wyróżnienia przyznawało także młode jury – tu także wyróżniono „Wesele” i „Chłopów”, a młodzi w werdykcie podkreślali, że oba przedstawienia są efektem spójnej, indywidualnej reżyserskiej wizji.

Jury społeczne natomiast nagrodę przyznało spektaklowi „Dziady – noc druga” Adama Mickiewicza w reż. Piotra Tomaszuka Teatru Wierszalin w Supraślu, a wyróżniło reżysera Michała Kmiecika za spektakl „Słowo o Jakóbie Szeli” z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego z Katowic oraz aktorkę Magdalenę Jaworską, odtwórczynię ról Piotrusia i Agnieszki w spektaklu „Noce i dnie” Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego z Kalisza.

Ogłoszeniu werdyktu towarzyszyła wielka radość artystów  z Teatru Starego, ale i opolskiej publiczności, która ten spektakl przyjęła niezwykle gorąco, nagradzając go owacją na stojąco. Wiele podziękowań aktorzy usłyszeli także podczas tradycyjnego spotkania z publicznością, tuż po zakończeniu spektaklu. Wicemarszałek Stanisław Rakoczy na zakończenie festiwalu gratulował zwycięzcom i wyrażał radość, że dzięki konfrontacjom opolscy widzowie mogą uczestniczyć w tak ważnym i wyjątkowym święcie teatru.

Opolskie konfrontacje to największe wydarzenie tego typu w kraju, a ich  współorganizatorami był – obok opolskiej sceny i Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie – samorząd województwa opolskiego.

VR

Nasze serwisy