Sobota dla zdrowia

Badanie poziomu glukozy we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego, a także konsultacje  lekarza czy porady dietetyka – to między innymi czekało na tych, którzy w sobotę 28 kwietnia, odwiedzili centrum  handlowe Karolinka. Centrum wraz z Marszałkiem Województwa Opolskiego zorganizowało akcję „Karolinka…Na zdrowie”.

Organizatorzy zaprosili do współpracy m.in. szpitale, przychodnie oraz gabinety lekarskie, które skorzystały z funduszy europejskich. Odwiedzający mogli nieodpłatnie wykonać, m.in.: badanie poziomu glukozy we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego, obliczyć wskaźnik BMI (wskaźnik masy ciała).  Każdy mógł także skonsultować się  dietetykiem, który udzielał porad na temat prawidłowego żywienia, zapobiegającego nadciśnieniu i otyłości. Pielęgniarki  z Brzeskiego Centrum Medycznego, które realizuje projekt walki z nadwaga i cukrzycą,  przestrzegały, żeby dbać o siebie od początku. – Trzeba regularnie i zdrowo jeść, uprawiać sport . Bo cukrzyca i nadciśnienie mogą wywołać kolejne schorzenia. Dlatego trzeba zadbać o siebie od samego początku, a nie potem później ponosić konsekwencje swojego niedopilnowania – mówiły.

Sobota dla zdrowia

Konsultacji udzielali rehabilitanci i fizjoterapeuci, były badania EKG przez telefon oraz badania podologiczne, czyli badanie stóp. Rehabilitantka Agnieszka Ryniak z przychodni REHA podkreślała, że pierwszym czynnikiem wpływającym na poprawę jakości życia jest ruch. – Dlatego trzeba na to zwracać uwagę od najmłodszych lat. A obecnie obserwujemy dość duży spadek formy, do przychodni  przychodzą dziś coraz młodsi pacjenci z dysfunkcjami stawów, z którymi kiedyś przychodziły tylko starsze osoby – dodaje.

Odwiedzający mogli także zbadać  koordynację nerwowo-mięśniową i zdiagnozować różnorodne dysfunkcje układu ruchu. Fizjoterapeutka Katarzyna Pikos zachęcała do skorzystania z platformy stabilometrycznej. – Służy  ona do badania obciążenie kończyn dolnych, a od wyniku badania zależy, jakie ćwiczenia rehabilitacyjne trzeba wykonać – mówiła.  Było także stanowisko, na którym dokonywano pomiaru ruchomości kręgosłupa. Osoby starsze mogły skorzystać z badania zaburzenia równowagi.

 

Podczas akcji nie zabrakło także stoisk UMWO – zainteresowani mogli złożyć wniosek o wydanie Opolskiej Karty Rodziny i Seniora, a także porozmawiać o możliwościach skorzystania z funduszy unijnych.

Wydarzenie odbyło się w ramach promocji marki Opolskie dla Rodziny oraz akcji Opolska Mama Ma Moc. Planowane są już kolejne, podobne akcje.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy