Trzeci sezon Opolskiej Marki Jeździeckiej

Niemal czterdzieści imprez i zawodów na hipodromach w województwie opolskich zostanie zorganizowanych w tym sezonie pod szyldem „Opolskiej Marki Jeździeckiej”. Zakrzów, Opole, Jakubowice, Moszna, Prudnik, Malichów – to najważniejsze miejsca zarówno dla zawodników, jak i kibiców.

Sebastian Gruszka, wiceprezes opolskiego związku jeździeckiego zaznacza, że sukcesu popularyzacji zawodów jeździeckich nie byłoby bez pieniędzy przekazywanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Zarząd Województwa Opolskiego przekazał w tym roku na ten cel 40  tysięcy złotych.

– Jesteśmy gospodarzami wielu znaczących imprez, które przyciągają zawodników z całej Polski. Silesia Equestrian – Międzynarodowe Zawody Jeździeckie w Skokach przez Przeszkody czy Memoriał Marcina Klupsia w Jakubiowicach, Halowy Puchar Śląska Opolskiego w ujeżdżaniu w Zakrzowie czy organizacja skoków przez przeszkody w Mosznej to tylko niektóre znaczące wydarzenia jeździeckie. Organizatorzy tak przygotowują wydarzenia hipiczne, aby były atrakcyjne dla rodzin i tych, którzy są tam pierwszy raz – mówi Sebastian Gruszka.

Członek zarządu województwa opolskiego Antoni Konopka przypomina, że Opolska Marka Jeździecka funkcjonuje od sierpnia 2016 roku. Dzięki wspólnej promocji zawodów przez ostatnie lata organizatorom udało się znacząco zainteresować kibiców tego typu wydarzeniami. – To nie tylko promocja samych zawodów, ale również zachęcanie naszych mieszkańców do rekreacyjnego spędzania czasu wśród koni. Popularyzujemy sport jeździecki, a jednocześnie, poprzez wyniki naszych zawodników, mamy możliwość promocji naszego województwa. Zdecydowanie rośnie zainteresowanie i świadomość. Kibice wracają, stale uczestniczą w wydarzeniach, śledzą wyniki i interesują się zawodnikami występującymi w trakcie imprez – dodaje Konopka.

 

Hipiczne zawody, promowane przez Opolską Markę Jeździecką, należą do najlepszych odbywających się w całym kraju. Jedno z najważniejszych tegorocznych wydarzeń to Silesia Equestrian w Jakubowicach. Jak informuje Agnieszka Olszewska, dyrektor sportowy zawodów organizowanych przez Klub Sportowy Osadkowski, tegoroczne edycja wydarzenia będzie obfitowała w wiele dodatkowych atrakcji. Te skierowane są głównie do najmłodszych. – Jakubowice to ośrodek rekreacyjno sportowy. W sezonie przygotowujemy 30 dni zawodów. Zaczynamy majówką, a najważniejszy jest dwutygodniowy tour Silesia Equestrian. Zawody z udziałem prawie 700 koni, przyjeżdżają jeźdźcy z ponad 20 krajów. Kolejne znaczące wydarzenie to sierpniowe Mistrzostwa Polski w skokach przez przeszkody, uznane za najważniejszą imprezę jeździecką w kraju. Na organizację tego wydarzenia mamy podpisany trzyletni kontrakt – dodaje Agnieszka Olszewska. W Jakubowicach będą odbywały się również imprezy promujące najmłodszych zawodników.

Na mapie wydarzeń jeździeckich jest również Zakrzów. Tam organizowane są zawody skoków przez przeszkody. – W regionie mamy dwóch trenerów kadry narodowej w dyscyplinach olimpijskich, to powoduje, że jesteśmy znaczącym ośrodkiem w Polsce. Organizujemy największe zawody w Polsce. Należy do nich Puchar Świata w Ujeżdżaniu, odbywający się w październiku – mówi Andrzej Sałacki, prezes LKJ Lewada.

W zeszłym roku, w zawodach pod egidą Opolskiej Marki Jeździeckiej, wzięło udział łącznie 2120 zawodników i 2200 koni. W samych Jakubowicach w zeszłym sezonie zawodom łącznie kibicowało 18000 osób. Wstęp tutaj jest bezpłatny.

W województwie opolskim działa 16 zarejestrowanych klubów jeździeckich, a oprócz tego w wielu stajniach instruktorzy także udzielają lekcji jazdy. Znaczącym „końskim” miejscem  obok Jakubowic i Zakrzowa jest w regionie hipodrom w Mosznej. Trwają prace, aby w tym roku zorganizowany tam został Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy