Święto teatru coraz bliżej

Od 3 do 8 kwietnia Teatr im. Jana Kochanowskiego stanie się miejscem prezentacji najciekawszych inscenizacji klasycznej literatury polskiej. To największe wydarzenie tego typu w kraju. O tym, jakie będą tegoroczne 43. Opolskie Konfrontacje Teatralne, mówiono podczas konferencji prasowej w opolskim teatrze.

Tegoroczny Festiwal połączony będzie z przyznaniem nagród w ogólnopolskim konkursie „Klasyka Żywa”, w którym doceniane są najciekawsze inscenizacje polskiej literatury klasycznej. Konkurs został zorganizowany przez Instytut Teatralny, a jego dyrektor, Dorota Buchwald mówi, że tegoroczne obrady jury były bardzo burzliwe. W efekcie prac jury wybrano siedem spośród zgłoszonych 44 spektakli i to właśnie one zostaną pokazane w Opolu. – Spektakle są bardzo różnorodne tematycznie, estetycznie, to niezwykle ciekawie ujęcia klasyki i różne odkrycia repertuarowe – mówi Dorota Buchwald.

Komisja wybrała i rekomendowała do zaprezentowania w Opolu inscenizacje z Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy („Tajny dziennik” Mirona Białoszewskiego w reż. Wojciecha Urbańskiego), Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie („Sposób na Alcybiadesa” Edmunda Niziurskiego w reż. Piotra Ratajczaka), Teatru Śląskiego w Katowicach („Słowo o Jakóbie Szeli” Bruno Jasieńskiego w reż. Michała Kmiecika), Teatru Wierszalin w Supraślu („Dziady – noc druga” Adama Mickiewicza w reż. Piotra Tomaszuka), Teatru Powszechnego w Warszawie („Chłopi” Władysława Reymonta w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego), Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu („Noce i dnie. Tom VI: Nie wiem o czym jest jutro” Marii Dąbrowskiej” w reż. Seba Majewskiego) oraz Teatru Starego w Krakowie („Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w reż. Jana Klaty).

Dyrektor teatru  opolskiego Norbert Rakowski mówi, że oprócz siedmiu spektakli konkursowych organizatorzy będą zapraszali na wiele imprez towarzyszących, które urozmaicą program tegorocznych konfrontacji.  Będą zatem  koncerty, warsztaty dla starszych i najmłodszych, a także rozmowy z twórcami i panele dyskusyjne. – Tegoroczne propozycje są bardzo różnorodne, to szerokie podejście do klasyki polskiej – dodaje.

Wicemarszałek Stanisław Rakoczy wyraża nadzieję, że jak zwykle będzie to święto teatru i wielkie wydarzenie. – Bo przecież konfrontacje teatralne to jeden z symboli Opola i Opolszczyzny – mówi.

 

Współorganizatorem 43. OKT / „Klasyka Żywa” jest Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie, finansowanie zapewniły samorząd województwa opolskiego (250 tysięcy złotych) i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (ponad 310 tysięcy złotych).

Więcej informacji: http://teatropole.pl/43-oktklasyka-zywa/

 

Nasze serwisy