Nagroda Wawrzynków przyznana

Temat śląska fascynuje i zaciekawia. Staje się inspiracją dla młodych ludzi, a interesujące spojrzenie na śląskość prezentują prace magisterskie laureatów XXVII edycji konkursu im. Jana i Wojciecha Wawrzynków.

Już po raz dwudziesty siódmy wręczono nagrodę im. Jana i Wojciecha Wawrzynków za najlepszą pracę magisterską poświęconą problematyce śląskiej. Główną nagrodę otrzymała Anna Gibińska za pracę „Obrazy codzienności w relacjach autobiograficznych mieszkańców Osiedla Tysiąclecia w Katowicach. Została ona napisana pod kierunkiem profesor Haliny Rusek (Uniwersytet Śląski). Drugą nagrodę przyznano Michałowi Guzowi za pracę „Klub piłkarski Śląsk Wrocław (1947-1989)”. Jej promotor to Elżbieta Kaszuba. Kapituła postanowiła przyznać także trzy wyróżnienia dla Łukasza Fiedenia, Dominiki Szymanek i Aleksandry Wróblewskiej.

Anna Gibińska, tegoroczna zwyciężczyni w swojej pracy przedstawiła analizę życia mieszkańców Osiedla Tysiąclecia w Katowicach.  – Na tym osiedlu mieszkałam przez pięć lat. Dzień, w którym się stamtąd wyprowadziłam, uważałam za najszczęśliwszy w moim życia. Ku mojemu zaskoczeniu poznałam dużo osób, które bardzo wysoko oceniają to miejsce. Stało się ono dla nich centrum ich życia. Chciałam się dowiedzieć, dlaczego ich tak fascynuje – przyznaje z uśmiechem.

Michał Guz postanowił spojrzeć poprzez swoją pracę na klub piłkarski Śląsk Wrocław. Swoją analizę zawężył do lat 1947–1989. – Nie sądziłem, że moja praca zostanie tak wysoko oceniona. Do jej wysłania gorąca zachęcała mnie moja promotor. Nie chciałem jej pisać tak, żeby była interesująca tylko dla miłośnika sportu. Zainteresowałem się tym, co działo się za drzwiami szatni, kulis sportu wyczynowego. Udało mi się uchwycić również realia finansowe tamtych czasów – przyznaje.

 

Jacek Wawrzynek przypomniał, że nagroda zainicjowana została przez jego wuja.- Po moim wujku pomysł przejął mój tato Roman, który przewodniczył Kapitule. Pierwszym fundatorem była rodzina Wojciecha Wawrzynka. Ta nagroda wciąż żyje w społeczeństwie, nauce i jest doceniana przez sporą grupę osób. Tematyka podejmowana w pracach zgłoszonych do konkursu jest różnorodna – dodaje Wawrzynek.

Gratulacje wyróżnionym autorom prac złożył obecny na uroczystości wicemarszałek województwa Stanisław Rakoczy.

Podczas spotkania przewodniczący Kapituły Jacek Wawrzynek przekazał Instytutowi Śląskiemu Nagrodę im. Karola Miarki, jaką otrzymał w ubiegłym roku. – To ogromne wyróżnienie, którego się nie spodziewaliśmy. Z pewnością osobą, która na nią najbardziej zasłużyła, był mój tato Roman Wawrzynek. Był wieloletnim przewodniczącym Kapituły i miał ogromną przyjemność pracowania z niezwykłym gronem wspaniałych ludzi – mówił Jacek Wawrzynek. Nagroda zostanie umieszczona w pamiątkowej gablocie w Instytucie Śląskim.

KK

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy