W Nysie do lekarza zarejestrujesz się z domu

Pacjenci z Nysy będą mogli, nie wchodząc z domu, zarejestrować się w przychodniach bądź sprawdzić swoje wyniki badań. Nyski Zespół Opieki Zdrowotnej wdraża system e-usług medycznych.

Za pomocą jednego kliknięcie będzie można zarejestrować się do lekarza czy sprawdzić termin przyjęcia na oddział szpitalny. Lekarze i personel medyczny sprawdzą historię leczenia, będą mogli zlecić badania czy konsultować się on-line z innymi lekarzami. Specjalistyczne oprogramowanie będzie uruchomione na izbach przyjęć, oddziałach szpitalnych, pracowniach diagnostycznych, laboratoriach, blokach operacyjnych, gabinetach lekarskich i zabiegowych, przychodniach i ambulatoriach szpitalnych. Do systemu zostanie podłączona szpitalna apteka, a także część administracyjna szpitala.

Ta inwestycja warta jest ponad 1 milion 106,5 tysiąca złotych, z czego dofinansowanie unijne, które przekazał urząd marszałkowski województwa opolskiego, to ponad 940,5 tysiąca złotych.

Norbert Krajczy, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Nysie, podkreśla, że jest to kolejna z inwestycji, które usprawniają służbę zdrowia w województwie opolskim. – Chcemy, aby nasi pacjenci mogli się rejestrować elektronicznie. Mamy podpisane umowy z innymi przychodniami, dzięki temu pacjenci będą mogli mieć wgląd do wyników, które będą przygotowane przez te przychodnie. W systemie będzie również szpital w Korfantowie i Głuchołazach – mówi Norbert Krajczy. Każdy pacjent otrzyma login, dzięki któremu będzie mógł zalogować się w systemie. Będzie on również otrzymywał powiadomienia, np. o możliwości szybszego skorzystania z konsultacji u lekarza specjalisty.

Przed szpitalem przygotowanie przetargu, sam system powinien zacząć działać na przełomie kwietnia i maja.

– Informatyzacja szpitali w województwie opolskim trwa od kilku lat – mówi Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego odpowiedzialny za służbę zdrowia. – Lekarze mają doświadczenie związane z elektronicznym obiegiem dokumentów. W kilka sekund w trakcie badania specjalista ma dostęp do całej historii leczenia i innych wyników badań – mówi.

Wicemarszałek dodaje, że szpital w Nysie jest jedną z wzorcowych placówek, które korzystają z dotacji unijnych. – Wszystkim nam zależy, aby pieniądze europejskie i krajowe, były dobrze wykorzystane, a tutaj mamy znakomity przykład takiego zakupu sprzętu, który znacząco poprawia komfort leczenia pacjentów i jest dostosowany do potrzeb – mówi Kolek.

Przy podpisaniu umowy obecni byli przedstawiciele samorządu lokalnego. Starosta nyski Czesław Biłobran apelował do rządu o wprowadzenie takich rozwiązań, które nie będą nadmiernie obciążać samorządów w dofinansowywaniu szpitali, które jego zdaniem powinny być utrzymywanie z pieniędzy skarbu państwa.

Poseł ziemi opolskiej Rajmund Miller uważa, że wprowadzenie nowych systemów w nyskim szpitalu  nie byłoby możliwe bez pieniędzy przekazanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. – To są kolejne pieniądze ze środków unijnych – mówi.

Dodajmy, że podpisaniu umowy w nyskim szpitalu towarzyszyło spotkanie opłatkowe lekarzy, pielęgniarek i pracowników szpitala.

PW

 

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy