Szpital w Głubczycach coraz nowocześniejszy

Ponad 2,652 mln zł zostanie zainwestowane w informatyzację szpitala w Głubczycach. Unijne dofinansowanie niezbędne do realizacji projektu przekazał marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. Dzięki temu cała dokumentacja pacjenta natychmiast trafi do lekarza czy laboratorium. Zbędne będzie oczekiwanie na papierowy wydruk wyników czy kart chorobowych.

Wszystkie bazy danych szpitala w Głubczycach będą zespolone w jeden system. To duże udogodnienie zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów. Już w przyszłym roku możliwe będzie zarejestrowanie się do specjalisty w głubczyckim szpitalu bez konieczności wychodzenia z domu. To wszystko dzięki elektronicznej rejestracji. System automatycznie poinformuje sms-em o zbliżającym się terminie wizyty. Po badaniach możliwość wglądu do wyników będzie miał zarówno lekarz, jak i pacjent.

– Dokumentacja medyczna będzie elektroniczna. Dzięki temu lekarze będą mogli natychmiast zapoznać się z szczegółową historią leczenia pacjenta. W systemie będą wyniki badań, zarówno te sprzed kilku lat, jak i bieżące. Jest to dla nas rewolucja – mówi Tomasz Janek, zastępca dyrektora szpitala do spraw administracyjno-technicznych.

Lekarze dzięki systemowi będą mogli prowadzić również konsultacje medyczne ze specjalistami z innych szpitali.

Nowoczesne rozwiązania wpłyną również na to, że część pacjentów, którzy dziś trafiają na oddział, pozostanie w domu. Dzięki specjalnie zaprogramowanemu tabletowi, część badań będzie można wykonywać samodzielnie. Urządzenie poprowadzi chorego „krok po kroku” i podpowie, jak je przeprowadzić. – Lekarz będzie miał możliwość wglądu on-line do wyników przeprowadzonego samodzielnie badania – dodaje Tomasz Janek.

W ramach programu e-usług medycznych dodatkowo zostanie zmodernizowana serwerownia w szpitalu, dokupionych będzie 60 komputerów, które uzupełnią dotychczasowy system. Prace powinny zakończyć się wiosną przyszłego roku.

Marszałek Andrzej Buła podkreśla, że wprowadzenie systemów cyfrowych jest niezbędne. – Przyzwyczailiśmy się do aplikacji ułatwiających nam życie. Większość z nas ma do czynienie z bankowością elektroniczną. Teraz czas na wprowadzenie podobnych rozwiązań w szpitalach. Cieszę się, że szpital w Głubczycach podjął się tego zadania – mówi marszałek.

W ramach projektu zostaną przeszkoleni lekarze oraz cały personel medyczny. Anita Juchno, wicestarosta powiatu głubczyckiego uważa, że system zrewolucjonizuje obsługę w szpitalu. – Przez ostatnie lata remontowaliśmy sam budynek, szpital został wyposażony w niezbędny sprzęt, teraz przyszedł czas na usprawnianie pracy zarówno lekarzom jak i pacjentom – dodaje.

Jak podsumowuje dyrektor szpitala, Adam Jakubowski, do tej pory w unowocześnienie jednostki zostało zainwestowanych 11 milinów złotych pochodzących z różnych dotacji i pieniędzy unijnych. – Nasze wcześniejsze najważniejsze inwestycje związane były z remontem, termomodernizacją oraz instalacją fotowoltaiczną. Otrzymywaliśmy pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz pieniądze krajowe. Pierwszy ważny nasz projekt związany był z zakupem tomografu komputerowego oraz urządzeniami do diagnostyki – mówi dyrektor Jakubowski.

Dodajmy, że szpital w Głubczycach realizuje również program w ramach Opolskie dla Rodziny, który pomaga m.in. w zwalczaniu otyłości.

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy