Opolszczyzna aktywna społecznie

Organizacje pozarządowe, społecznicy, wolontariusze mieli swoje wielkie święto 7 grudnia na gali „Opolszczyzna aktywna społecznie”. Najlepsi dostali nagrody i wyróżnienia, było wiele ciepłych podziękowań i okazja do poznania niezwykłych osób, które swój czas poświęcają innym.

W opolskim Teatrze im. Jana Kochanowskiego nagrodzono laureatów trzech konkursów – „Barwy wolontariatu”, „Społecznik Roku” i „Opolska Niezapominajka” – dla najlepszej organizacji pozarządowej w regionie.

Marszałek Andrzej Buła, otwierając galę mówił, że to wieczór wielkich uczuć. – Wy, swoją empatią i zrozumieniem drugiego człowieka, pozwalacie realizować się innym. Ale takie uczucie empatii najpierw musi się zrodzić w każdym pojedynczym człowieku.  Wielkie brawa dla was wszystkich – mówił, zwracając się do laureatów i nominowanych w konkursach.

Tytuł „Opolskiej Niezapominajki 2016”  otrzymały dwie organizacje z naszego regionu – Bank Żywności w Opolu oraz Towarzystwo Społeczno – Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim. Wyróżnienia powędrowały do Partnerstwa Borów Niemodlińskich i Stowarzyszenia Opolski Projektor Animacji Kulturalnych. Jak co roku, oprócz nagród przyznanych przez kapitułę, swoją nagrodę przyznali internauci – otrzymała ją Ochotnicza Straż Pożarna w Dziergowicach.

Nagrody otrzymali także społecznicy. Kapituła Nagrody postanowiła „Społecznik Roku Województwa Opolskiego 2016”  przyznać trzy równorzędne nagrody. Jedną otrzymała Monika Witkowska – Kubas z Prudnika. Pomaga ona rodzinom doświadczającym przemocy domowej, utworzyła ośrodek wsparcia rodziny, a swoją pracę społeczną rozpoczynała jako wolontariuszka. Kolejna nagroda powędrowała do Bronisławy Meli z Wilkowa, która  pomaga osobom znajdującym się w trudnej sytuacji lub cierpiącym, działa także w swoim środowisku wspierając kultywowanie tradycji ludowych. Trzecią, równorzędną nagrodę i tytuł społecznika otrzymał Piotr Orian ze Zdzieszowic. Prowadzi on rodzinę zastępczą i działa w stowarzyszeniu, zrzeszającym takie rodziny, działa w stowarzyszeniu „Nasze Dziedzictwo” w Żyrowej, inicjuje w swoim środowisku wiele wydarzeń kulturalnych i sportowych

Ponadto Kapituła postanowiła przyznać dodatkowo trzy wyróżnienia, które otrzymali: Sebastian Kwoczała z Dziergowic – strażak OSP, Maria Farasiewicz z Głubczyc – nauczycielka i animatorka życia kulturalnego oraz Maria Żmija – Glombik z Walc,  animatorka życia kulturalnego, działająca w Związku Kobiet Śląskich. Dodatkowo Kapituła zgodnie uznała, iż specjalne wyróżnienie zostanie przyznane i Johannie Kusch z Krapkowic, która ma 81 lat i od 25 lat jest przyjacielem Domu Pomocy Społecznej Anna w Krapkowicach.

W konkursie „Barwy wolontariatu”, który organizowało Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, zwyciężyli wolontariusze Kluczborskiego Towarzystwa Pomocy Sprawnym Inaczej „Muminki”, drugie miejsce zdobyły Melania Smykała i Magdalena Kula, uczennice Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu, a trzecie –  wolontariusze Stowarzyszenia Hospicjum Opolskie Centrum Opieki Paliatywnej „Betania”. Wyróżniono Irenę Kowalczyk  z Kluczborka, Mirosława Binieckiego z Kędzierzyna-Koźla oraz Barbarę Beuth.

Gali towarzyszyła debata ekspercka nt. wsparcia aktywności społecznej. Gwiazdą wieczoru była Monika Kuszyńska.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy