Prymusi i pedagodzy z nagrodami marszałka

Najzdolniejsi studenci i doktoranci zostali nagrodzeni stypendiami marszałka województwa opolskiego, najlepsi uczniowie zostali Prymusami Opolszczyzny. Tytuł Profesora Opoliensis trafił zaś do doktora Pawła Nowaka, który w swojej pracy naukowej skupił się na edukacji zdrowotnej.

Wicemarszałek województwa opolskiego Roman Kolek cieszy się, że co roku nagradzane jest tak liczne grono zarówno uczniów,  jak i nauczycieli i pedagogów. – Kryteria przyznawania nagrody są zawsze takie same, a nagrodzeni cieszą się ogromnym prestiżem – mówi wicemarszałek i dodaje: – Wyróżniamy nauczycieli, ponieważ dzięki nim budujemy odpowiedni poziom oświaty. Nagradzamy młodzież, bo dzięki niej pokazujemy, że w naszym najmniejszym w Polsce województwie mogą być wielcy. To nagrody nie tylko dla nich, ale również dla rodziców i nauczycieli. Doceniamy też doktorantów, bo to właśnie oni stanowią o jakości naszych uczelni.

Czterdziestu uczniów otrzymało nagrodę marszałka województwa opolskiego „Prymus Opolszczyzny”. Specjalna nagroda w tej kategorii trafiła do uczennicy Agaty Książek, która przyznaje, że większość wolnego czasu spędza na nauce. Chce zawsze dobrze przygotować się do olimpiad i marzy o tym, żeby studiować w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. – Mimo tego, że bardzo dużo się uczę, sama nauka nie jest dla mnie przymusem. Bardzo lubię zgłębiać swoją wiedzę. Biorę udział w olimpiadach wiedzy ekonomicznej. Poznaję osoby z całej Polski, które podzielają moją pasję. Tytuł prymusa, to docenienie mojej pracy i przeświadczenie, że ciężka praca popłaca – mówi Agata. Jeden z Prymusów Opolszczyzny, Michał Sosnowski, uczy się w liceum w Oleśnie. – Nauka przychodzi mi bardzo łatwo. W tym roku miałem kilka sukcesów z zakresu informatyki. Bardzo chcę studiować na dobrej uczelni. Wiem, że warto się uczyć, a konkursy pozwalają na zdobycie indeksu bądź ułatwiają rekrutację – dodaje.

Wśród pedagogów, którzy otrzymali nagrody za osiągnięcia w zakresie pracy dydaktycznej znalazła się  Anna Zacłona, która na co dzień pracuje w bibliotece pedagogicznej w Opolu. – Nasza biblioteka służy głównie pedagogom, studentom i ludziom, którzy zajmują się edukacją i pedagogiką. Oprócz udostępniania woluminów prowadzimy działalność edukacyjną – mówi.

 

W zdrowym ciele zdrowy duch

Dr Paweł Nowak z Politechniki Opolskiej  uzyskał w tym roku tytuł Professora Opoliensis, przyznawany za najlepszą pracę naukową w regionie. Skupił się w niej na badaniach nauczycieli wychowania fizycznego z całej Polski, wziął pod uwagę zmianę przepisów i reformę oświaty. Te zmiany sprawiły, że nauczyciel wychowania fizycznego jest także promotorem zdrowia w środowisku szkolnym. – To ważny tytuł w moim dorobku naukowym. To praca habilitacyjna, która jest zwieńczeniem mojej wieloletniej działalności. Badałem postawy nauczycieli. Wielu z nich jest edukatorami zdrowego stylu życia. Niestety, edukacja zdrowotna wielokrotnie napotyka na problemy. Część pedagogów za bardzo skupia się na łowieniu talentów, a nie promowaniu pozytywnych postaw. Wynika to z tego, że po zmianach przepisów związanych z lekcjami wychowania fizycznego zabrakło wsparcia merytorycznego. Promowanie zdrowia związane jest również z najnowszymi trendami w edukacji europejskiej. Młodzieży należy dać szansę na to, żeby zrozumiała, jak ważne jest zdrowie – podkreśla laureat. Według niego nauczyciel wychowania fizycznego powinien być również ekspertem od zdrowia w swoim lokalnym środowisku.

 

Policjant, który pracę połączył z nauką

Wśród doktorantów – stypendystów znalazł się Szymon Poterman, policjant z Nysy. Swój doktorat pisze na Uniwersytecie Opolskim. Nagroda jest dla niego zachętą do dalszych prac naukowych. A jego zainteresowania skupiły się  na zbadaniu źródeł zachowań przestępczych. W pracy doktorskiej rozważa, na ile dzieci z rodzin dysfunkcyjnych jako dorośli łamią prawo i mają skłonności do przestępstwa. – Pracuję zawodowo jako funkcjonariusz pionu kryminalnego. Łączę naukę z praktyką. Jest to temat bardzo mi bliski. Wyniki badań dopiero opracowuję. W swoich badaniach skupiam się  nad zdiagnozowaniem środowisk dysfunkcyjnych – mówi. PW

Pełna lista nagrodzonych: tutaj

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy