Ochroni strefę ekonomiczną i tereny mieszkaniowe

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego podpisano umowę o udzieleniu przez samorząd Opola samorządowi województwa opolskiego dotacji w kwocie 31,2 mln złotych na przebudowę Polderu Żelazna.

Dotacja, na którą wcześniej wyraziła zgodę Rada Miasta Opola, stanowić będzie wkład własny, niezbędny do sfinansowania całości inwestycji z funduszy europejskich.

Polder po rozbudowie zwiększy dwukrotnie swą powierzchnię z obecnych 200 do 400 hektarów, a jego pojemność wzrośnie pięciokrotnie (obecna wynosi 1,7 mln metrów sześciennych). – Polder będzie ważnym elementem ochrony przeciwpowodziowej, przejmie wody szczytowe. Jest w stanie zabezpieczyć teren przed powodzią trzydziestoletnią – mówił Antoni Konopka, członek zarządu  województwa.

Maciej Wujec, wiceprezydent Opola dodawał, że Polder Żelazna ochroni przed zalaniem tereny specjalnej strefy ekonomicznej, a także tereny pod budownictwo mieszkaniowe.

Inwestycja, która kosztować będzie ponad 110 mln złotych, zaplanowana została na cztery lata – zakończy się w roku 2021.

– Tą umową wypełniamy zobowiązanie podjęte kilka lat wcześniej, jeszcze w czasach, gdy władzę w Opolu sprawował prezydent Ryszard Zembaczyński. Inwestycja jest przygotowana pod względem dokumentacyjnym. Ponieważ od nowego roku przestaje funkcjonować Wojewódzki Zakłady Melioracji, który miał być inwestorem przedsięwzięcia, przekazujemy komplet dokumentów nowo powstałej instytucji pod nazwą „Wody Polskie”, by mogła z marszu do niej przystąpić – powiedział marszałek Andrzej Buła, przypominając, że kluczową kwestią, by skorzystać z unijnych funduszy zapisanych w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Opolskiego na lata 2014-2020, było zapewnienie wkładu własnego przez samorząd Opola. I to się właśnie dokonało.

MS/PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy