Co to są kwarki? Ile jest połączeń neuronowych w mózgu człowieka? Jak wyrażać uczucia poprzez gest i przepis na ciasto piernikowe? Takie tematy królowały w trakcie inauguracji Dziecięcej Politechniki Opolskiej.
Przed rozpoczęciem pierwszego wykładu inaugurującego zajęcia na dziecięcej uczelni z dziećmi rozmawiał Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego. – Rozwijajcie swoją fantazję i wiedzę. Zachęcam do eksperymentów, poznawania świata, uczestnictwa w różnych przedsięwzięciach np. Zaczarowanym Świecie w Centrum Nauki i Eksperymentu. Mamy takie powiedzenie o młodych ludziach, którzy są chłonni wiedzy – bystrzacy. Tutaj mamy samych bystrzaków – mówił.
Rektor Politechniki Opolskiej Marek Tukiendorf, zachęcał młodych naukowców do zgłębiania nauki i życzył, aby fascynacja światem nigdy u nich nie zgasła. – Obiecajcie, że zawsze będziecie chcieli zdobywać wiedzę – mówił. Zaproszony na spotkanie, prowadzący telewizyjny program Sonda 2, fizyk Tomasz Rożek przekonuje, że o skomplikowanych zjawiskach można dziecku opowiadać poprzez zabawę. – Wystarczy pobudzić wyobraźnię. Dzieci są ciekawe świata i wszechświata. W Opolu opowiadam o fizyce cząstek, ta dziecina nauki jest skomplikowana nie tylko dla dzieci, ale również dla niejednego dorosłego. Jak mówić do dzieci? Najważniejsze nie wymądrzać się. Nie zabijajmy wpisanego w nasze DNA, chęci poszukiwania i odnajdywania odpowiedzi na pytania. Co zrobić, aby dziecko zainteresować nauką? Nic nie trzeba, nie zaniedbujmy pasji – dodaje Rożek (posłuchaj rozmowy).
Kiedy dzieci zgłębiały tajniki wszechświata, mózgu, ich rodzice mogli uczestniczyć w zajęciach ze zdobienia pierników i bombek, kolejni zaś wybrali spotkanie z Ireneuszem Krosnym. Tym razem mim znany z programów rozrywkowych, mówił o rzeczach ważnych, znaczeniu gestów w życiu człowieka, potrzebie bliskości i poświęceniu uwagi dzieciom. – Gest towarzyszy człowiekowi przez całe życie, zawsze jest ważne, żeby był szczery i prawdziwy. Zanikanie gestów w związku, świadczy o jego końcu. Dbajmy również o bliskość wobec naszych dzieci – mówił rodzicom Ireneusz Krosny (posłuchaj rozmowy o znaczeniu gestu w związku i budowaniu relacji z drugim człowiekiem).
Grażyna Kosińska, twórczyni ludowa prowadząca zajęcia ze zdobienia pierników, zachęca, aby już teraz wspólnie z dziećmi zająć się przygotowaniem ozdób na czas Bożego Narodzenia. – Nie ma lepszej możliwości zdobycia kontaktu z dzieckiem jak pasja i bycie dla siebie. Piernik przygotowany przez dzieci najpiękniej zdobi stół i wyjątkowo smakuje. W moim domu wiszą one na najważniejszym miejscu na choince. Kultywujmy tradycje – dodaje Kosińska. (posłuchaj rozmowy)
Organizatorem zajęć dla dorosłych był Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.
Ideą Dziecięcej Politechniki Opolskiej jest zachęcenie najmłodszych do zdobywania wiedzy. Zajęcia odbywają się na wzór tych prowadzonych dla dorosłych studentów. W tym roku przed najmłodszymi naukowcami spotkanie z robotem humanoidalnym, poznawanie budowy dronów, wykorzystywanie rozwiązań naukowych w niepełnosprawnościach fizycznych wśród dzieci czy sterowania robotem za pomocą myśli.
PW