W Przylesiu rozpoczyna się remont 401

Droga wojewódzka w Przylesiu zostanie wyremontowana za kwotę 8,5 mln złotych. To niespełna dwuipółkilometrowy odcinek przebiegający przez miejscowość i łączący się z autostradą A4.

Do września przyszłego roku będzie trwał remont drogi wojewódzkiej 401. Wykonawca prac Henryk Mrozek z firmy Remost zapewnia, że mieszkańcy będą bez większych problemów mogli dojechać do posesji. W tym roku rozpoczną się prace związane z wymianą odwodnienia i sieci energetycznych, sama przebudowa drogi planowana jest na przyszły rok.

Najpoważniejsze utrudnienia będą w trakcie przebudowy mostu, który znajduje się tuż przed wjazdem do miejscowości od strony Olszanki. Wtedy na miesiąc zostanie wyłączona droga z ruchu dla kierowców, ograniczenie nie będzie dotyczyło mieszkańców.  Oprócz budowy drogi wybudowany zostanie chodnik z częścią dla rowerów, trzy nowe zatoki autobusowe oraz zjazdy do każdej posesji.

Z inwestycji cieszy się sołtys miejscowości Krystyna Listowska. – Do tej pory brakowało chodnika, oczekiwaliśmy na ten remont od kilkudziesięciu lat. Cieszę się, że doszło do tej inwestycji. Tutaj przez miejscowość przejeżdża dużo samochodów, szczególnie w kierunku autostrady dlatego zwiększenie bezpieczeństwa jest tak bardzo ważne – mówi.

Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego, zaznacza, że inwestycja jest kolejnym etapem kompleksowej rozbudowy drogi wojewódzkiej 401. – Zniszczona droga w Przylesiu wymagała remontu. Zwiększy się tutaj bezpieczeństwo, a również wizerunek miejscowości. Przejścia dla pieszych będą dostosowane do potrzeb osób z niepełno sprawnościami – dodaje.  Zadowolenia nie kryje również Aneta Rabczewska, wójt gminy Olszanka, dodając, że chciałaby, aby kolejnym remontowanym w najbliższych latach odcinkiem tej drogi był ten w Janowie. – Liczymy również na to, że po remoncie zmieni się część infrastruktury przydomowej – dodaje wójt Rabczewska.

W celu poprawienia bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego planowana jest również instalacja pryzmatycznych elementów odblaskowych typu „kocie oczka” oraz barier energochłonnych. Droga w środę 10 października została oficjalnie przekazana wykonawcy robót,  firmie Remost z Olesna.

PW

Nasze serwisy