Przywrócenie przestrzeni miasta ludziom

Ponad 12 milionów złotych przeznaczy Kluczbork na odnowienie i przywrócenie do życia zaniedbanych miejsc w ramach projektu rewitalizacji. Niemal 4,66 mln zł gmina otrzyma na ten cel z Unii Europejskiej. Dziś marszałkowie Andrzej Buła i Stanisław Rakoczy podpisali w tej sprawie umowę z władzami miasta.

Jak mówi marszałek Andrzej Buła, w całym regionie na tzw. programy rewitalizacji, czyli odnowienia i dedykowania ludziom zaniedbanej przestrzeni miejskiej, przeznaczono około 150 mln zł. – Warunkiem otrzymania dofinansowania było przygotowanie przez gminy lokalnych programów rewitalizacji – władze gmin wiedziały, jaka kwotę mają do dyspozycji i  musiały tę kwotę zagospodarować z korzyścią dla mieszkańców – mówi marszałek. -Zaniedbana przestrzeń publiczna musi być w ramach tych projektów zadedykowana ludziom – dodaje.

Projekt w Kluczborku ma być realizowany do czerwca 2020 roku.  Co powstanie w jego ramach? Miasto zamierza przekształcić  teren wraz z obiektami poprzemysłowymi po byłej Famprze  w Kluczborku przy ul. Pułaskiego.

Burmistrz Jarosław Kielar przypomina, że Fampra upadła kilkanaście lat temu i już udało się odrestaurować kino. – Teraz na terenie fabryki i w starych halach chcemy stworzyć duży kompleks – jest już miejsce atrakcji kulturalnych w kinie, teraz będą sportowe w hali i rekreacyjne na placach zabaw – mówi. – Hale fabryczne dostaną nowe życie, a potrzebujący będą tam mogli spędzać czas. Dawny budynek socjalny Fampry przeznaczymy dla Parasola, czyli świetlicy środowiskowej. Chcemy też stworzyć kawiarenkę kinową, która będzie miejscem spotkań i dyskusji. W planach są alejki i ścieżki rowerowe, będzie miasteczko ruchu drogowego i plac zabaw, siłownia zewnętrzna, mini amfiteatr.

 

Miasto ma w tym projekcie partnerów. Jednym z nich jest Spółdzielnia Mieszkaniowa „Przyszłość”.  Jej wiceprezes Mirosław Birecki mówi, że projekt pomoże przywrócić przestrzeń osiedla mieszkańcom. – Żeby podwórka znów  były miejscem spędzania wolnego czasu – dodaje. Będą więc boiska sportowe, ścieżki zdrowia, ścieżka do refleksoterapii, siłownie zewnętrzna oraz  alejki spacerowe z  elementami małej architektury.

Drugim partnerem jest Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, która zamierza rozbudować dom katechetyczny. – Chcemy ten dom jeszcze bardziej otworzyć dla ludzi starszych i zrobić z niego dom spotkań. Już dziś jest tam klub seniora, chcemy go poszerzyć – mówi  ksiądz proboszcz Bernard Jurczyk. Dodaje też, że pod samym dachem jest kaplica, popularna „zakopianka”, do której dziś trudno się dostać starszym osobom. Stąd w planach budowa klatki schodowej i zamontowanie windy.

Nasze serwisy