Najpiękniejsze ogrody nagrodzone

Najpiękniejszy ogród 2017 w województwie opolskim jest w Starych Siołkowicach. Joanna Rudnik, jego właścicielka i autorka, nie kryła zaskoczenia, ale i ogromnej radości z wygranej w konkursie „Opolskie kwitnące”. Gala rozdania nagród odbyła się 1 października w Muzeum Wsi Opolskiej podczas dorocznego Święta Plonów.

Nagrody laureatom wręczali marszałkowie Andrzej Buła i Stanisław Rakoczy. Marszałek Andrzej Buła, składając gratulacje laureatom konkursu wyrażał radość, że w nagrodzonych ogrodach widać powrót do tradycji.  – Cieszy nas, że wielu z państwa wraca do tradycyjnych roślin, które zostały w ciągu ostatnich lat zapomniane – mówił. I rzeczywiście, zwycięski ogród pani Joanny Rudnik, który kilkanaście lat temu powstawał niemal od podstaw, wspaniale wkomponował się dziś w krajobraz śląskiej wsi i widać  w nim ogromną dbałość o przyrodnicze dziedzictwo.

W kategorii „obiekt dostępny” wygrał w tym roku hotel Jakubus z Jakubowic koło Namysłowa. Ogród w tym ogromnym obiekcie to oczko w głowie właścicielki, Beaty Osadkowskiej, która – jak mówi – niemal każdą rośliną miała w ręce i szukała dla niej odpowiedniego miejsca. W tym roku po raz pierwszy nagradzano także ogródki działkowe – palmę pierwszeństwa przyznano Urszuli Masiuk z Opola, która swój ogródek ma dopiero siódmy rok, ale widać w nim ogromne serce i zaangażowanie właścicielki.

 

A oto wyniki konkursu “Opolskie kwitnące”:

“Obiekt prywatny”

I miejsce – Ogród Państwa Rudników  – Stare Siołkowice

II miejsce  – Ogród Państwa Kamińskich  – Otmuchów

III miejsce  – Ogród Państwa Bienieckich  – Krasiejów

Wyróżnienia

– Ogród Państwa Lewackich – Brynica / Surowina

– Ogród Państwa Garbasów – Solarnia

– Ogród Państwa Zalejskich – Jasienica Dolna

 “Obiekt dostępny”

I miejsce – Hotel Jakubus w Jakubowicach

II miejsce  – Farska Stodoła Muzeum Wiejskie w Biedrzychowicach

III miejsce  –  Plac rekreacyjno-sportowy w Murowie

“Ogródek działkowy ”

I miejsce –  Ogródek działkowy Państwa Masiuków – Opole

II miejsce  – Ogródek działkowy Państwa Jastrzębskich  – Strzelce Opolskie

III miejsce  –  Ogródek działkowy Państwa Cwynarów  – Opole

Wyróżnienie

– Ogródek Pani Janiny Welens – Brzeg

 

W konkursie mogli wziąć udział mieszkańcy regionu, właściciele ogrodów prywatnych i ogródków działkowych oraz właściciele obiektów i terenów użyteczności publicznej. Do udziału zaproszono wszystkich dbających o swoje środowisko poprzez ukwiecenie i ukazanie bogactwa zasobów bioróżnorodności na terenie województwa opolskiego. W tym roku komisja konkursowa odwiedziła aż 40 zgłoszonych obiektów (to dwa razy więcej niż w ubiegłym roku) – w kategoriach „obiekt dostępny”, „obiekt prywatny” i „ogródek działkowy”. Laureaci otrzymają nagrody – honorowe statuetki i bony (karty podarunkowe) do wykorzystania w sklepach i marketach ogrodniczych.

Laureaci pierwszego miejsca we wszystkich kategoriach otrzymali bony o wartości 3500 zł, drugiego – 2500 zł, trzeciego – 1000 zł, a wyróżnieni – 300 zł

Konkurs Bioróżnorodne Opolskie” w  kategorii „Opolskie kwitnące” realizowany jest w ramach Projektu „Ochrona trzmiela i siedlisk z nim związanych oraz promowanie postaw społecznych sprzyjających ochronie bioróżnorodności w województwie opolskim” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014 – 2020. Jego organizacja umożliwia ukazanie bogactwa przyrodniczego środowiska związanego z życiem trzmieli i siedlisk z nim związanych.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy