Pamiętamy o tragedii II Wojny Światowej

W strugach ulewnego deszczu wspomniano bohaterów sześcioletniego koszmaru wojny, która 78 lat temu ogarnęła niemal całą Europę, a jej działania militarne rozprzestrzeniły się daleko poza granice Starego Kontynentu. 

Uczczono pamięć o bohaterach wojennych, którzy poświęcili życie i polegli w walce o Ojczyznę. Dziękowano tym, tak już nielicznym, żyjącym.

Wojna to słowo, które zawsze zawsze będzie przerażać. Ten największy konflikt militarny w dziejach nowożytnego świata nie ograniczył się do pól bitewnych i okopów. Wojna, która rozpoczęła się rankiem 1 września 1939 roku, zmieniła życie zarówno tych walczących, jak i cywili. Zabrała plany, rozdzieliła rodziny, odebrała marzenia i młodość, beztroskę dzieciństwa. Mówili o tym m.in. Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego z Opola, którzy przygotowali niezwykle poruszające przedstawienie recytatorsko – wokalne.

Podczas uroczystości odczytano Apel Pamięci, a symboliczny hołd bohaterom wyrażono poprzez złożenie pod Pomnikiem o Polskość Śląska Opolskiego biało – czerwonych wiązanek i zapalonych zniczy.

W uroczystości wzięli udział mieszkańcy Opola, harcerze, kombatanci, samorządowcy miasta i regionu, a wśród nich m.in. wicemarszałek województwa Roman Kolek  oraz radny sejmiku Grzegorz Sawicki.

kk

Nasze serwisy