Kolejne pieniądze na rozwój medycyny w regionie

1 880 tysięcy złotych od Urzędu Marszałkowskiego dla Uniwersytetu Opolskiego. Pieniądze przeznaczone zostaną na tzw. wkład własny do projektów unijnych, dotyczących rozwoju i doposażenia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Umowę o przekazaniu tej kwoty uczelni podpisano w nowym budynku Collegium Medicum UO. Po raz pierwszy również marszałkowie zobaczyli wyposażenie budynku kierunku medycznego.

Przekazane  pieniądze niezbędne są Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu do wkładu własnego na doposażenie chirurgii naczyniowej, okulistyki i oddziału intensywnej opieki medycznej. – To polepszy komfort pacjentów, wyposażone w nowy sprzęt i wyremontowane będą sale operacyjne. W trakcie przygotowania zamówienia wsłuchaliśmy się w oczekiwania ordynatorów, to oni wskazali jaki sprzęt jest potrzebny. Dodatkowo zostanie wybudowana nowa sala operacyjna, która  będzie znajdowała się na oddziale okulistycznym, tam będą odbywały się operacje na zaćmę. To polepszy szybkość leczenia i wpłynie na zredukowanie kolejek – mówi Dariusz Madera, dyrektor szpitala klinicznego.

Przypomnijmy, że to kolejna pomoc samorządu województwa, związana z uruchomieniem kierunku lekarskiego na opolskiej uczelni. W ubiegłym roku samorząd przekazał dotację Uniwersytetowi w wysokości 1 miliona złotych na przygotowanie dokumentacji potrzebnej do utworzenia kierunku lekarskiego. Sam  Uniwersytecki Szpital  Kliniczny  to przekazane przez samorząd województwa Wojewódzkie Centrum Medyczne.

Marszałkowie województwa opolskiego zobaczyli wyposażenie, z jakiego będą korzystać studenci. Jednym z najatrakcyjniejszych urządzeń jest wirtualny stół operacyjny, jeden z jedenastu w kraju. Wicemarszałek Roman Kolek, z wykształcenia lekarz, zauważa, że urządzenie będzie pomocne w prowadzeniu zajęć m.in. z anatomii.

– Odbiega to od tego, w jakich warunkach ja się uczyłem. Dziś to możliwość praktycznej komunikacji z salami operacyjnymi na całym świecie. Kiedy ja się uczyłem, takie rozwiązania były niemożliwe. Stół operacyjny robi ogromne wrażenie, zobrazowana została cała anatomia człowieka, można zajrzeć w głąb wszystkich narządów, poznać ich budowę i strukturę  – mówi Roman Kolek.

Wirtualny stół operacyjny przedstawia obrazy w 3D prezentujący całą anatomię, możliwe jest również przeprowadzanie operacji i wyświetlanie obrazu z sal operacyjnych włączony w system multimedialny.

Rektor Uniwersytetu Opolskiego. prof. dr hab. Marek Masnyk, zaznacza, że od pomysłu do budowy i wyposażenia nowego budynku upłynęły jedynie dwa lata.  – Udało się stworzyć miejsce nowoczesnej edukacji. To jest pierwszy etap utworzenia Collegium Medicum. Wielu było sceptyków, ale od lutego udało się utworzyć piękne miejsce – tłumaczy rektor uczelni.

Marszałek województwa Andrzej Buła nie ukrywa, że jest pod wrażeniem wyposażenia sal wykładowych. – Pieniądze zostały zainwestowane dla przyszłości, zarówno studentów, jak i przyszłości województwa opolskiego. Jak się jest w nowych pomieszczeniach anatomii i histologii, chce się wrócić na uczelnię. Ja, kiedy studiowałem na Akademii Wychowania Fizycznego, poznawałem anatomię człowieka z atlasów. Cieszę się, że pierwszy milion złotych na uruchomienie kierunku lekarskiego został przekazany właśnie przez urząd marszałkowski i  zainwestowany w budowę tego budynku. Dzięki naszemu dofinansowaniu zakupiono również nowoczesne mikroskopy  – mówi marszałek.

Dodajmy, że od tego roku akademickiego w Opolu kierunek lekarski w trybie dziennym zacznie studiować 60 osób, a studia stacjonarne odpłatne –  40 studentów.  Zainteresowanych studiowaniem kierunku medycznego w Opolu było ponad 2300 osób.

Studenci pierwszego roku rozpoczną kształcenie od podstaw medycyny, w tym z zakresu makro- i mikroskopowej budowy organizmu człowieka na anatomii i histologii. Zajęcia z anatomii prowadzone będą w nowocześnie wyposażonym w modele anatomiczne i plastynaty bloku dydaktycznym Zakładu Anatomii oraz w pracowni anatomii wirtualnej. W drugim semestrze natomiast studenci będą także kształcili się w tzw. Anatomicum , przygotowywanym przez Uniwersytet Opolski w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu, w którym będą mieli możliwość nauki z wykorzystaniem preparatów kadawerowych.

PW

Nasze serwisy