Zwiększy się dostęp do badań

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego podpisano umowy na 24 projekty związane z profilaktyką jelita grubego, zwalczaniem chorób cywilizacyjnych oraz dostępem do opieki nad osobami starszymi. Łączna wartość przedsięwzięć, które będą realizowane w najbliższych dwóch-trzech latach to 35,34 mln złotych, natomiast ich dofinansowanie wyniesie 33,35 mln złotych.

Wręczając umowy marszałek województwa Andrzej Buła zwracał uwagę, iż usługi medyczne pokrywają cały obszar regionu. – Zyskają dzięki nim pacjenci, ale każdy z tych projektów niesie też ładunek wiedzy i informacji, dla tych którzy będą je realizować – mówił.

Wicemarszałek Roman Kolek oceniał, że projekty, na które zostały podpisane umowy, są trudne w realizacji, ale poprawią dostęp Opolan do wielu świadczeń, w tym do badań endoskopowych jelita grubego. – Właściwie dublujemy ilość przeprowadzanych zabiegów. Robimy więc duży krok do przodu. Mam nadzieję, że po zakończeniu programu zabiegi te trafią na listę refundacyjną NFZ – powiedział.

W podobnym tonie apelował ks. Arnold Drechsler, dyrektor Caritasu Diecezji Opolskiej. Instytucja ta otrzymała 1,135 tys. złotych dofinansowania na projekt „Pilotażowy program medycznych świadczeń pielęgnacyjnych”. – To doskonale przemyślany projekt, ze świetnymi rozwiązaniami. Chciałbym, by nie skończyło się tylko na pilotażu, ale program został rozpowszechniony przez NFZ – mówił.

Ponad 5,5 mln złotych dofinansowania otrzymał Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu na realizację projektu „Moje wewnętrzne ja – program zdrowotny przeciwdziałający zachorowaniom na raka jelita grubego”. Dariusz Madera, szef szpitala, informował, że to wspólny program USK i Opolskiego Centrum Onkologii. Obie jednostki chcą w ciągu dwóch lat przebadać 6 tys. pacjentów w grupie wiekowej od 50 do 65 roku życia oraz pomiędzy 40 a 49 rokiem, u których w rodzinie pojawiło się rozpoznanie raka jelita grubego. Dodatkowo na potrzeby projektu zakupione zostaną dwa endoskopy. O tym, jak zakwalifikować się i przygotować do badania informować będzie specjalna strona internetowa USK.

Piotr Majchrzyk z Trans-Medyka, którego firma realizuje program zapobiegający chorobom cywilizacyjnym – nadwadze, otyłości, cukrzycy w subregionie północnym, otrzymał dofinansowanie w wysokości 2,8 mln złotych na podobny projekt, który będzie wdrażany w subregionie południowym (Strzelce, Kędzierzyn-Koźle, Krapkowice i Głubczyce). Obejmie on 210 dzieci w wieku od 6 do 18 lat oraz 490 dorosłych w wieku od 45 do 65 roku życia. – Chcemy wykorzystać zdobyte do tej pory doświadczenia. Faktem jest, że łatwiej do programu pozyskać dzieci niż osoby dorosłe – mówił.

Agata Mrózek, reprezentująca spółkę Nadir, która to spółka kilka tygodni temu otworzyła Dom Seniora Tiliam w Zawadzkiem, teraz wdrażać będzie projekt „Seniorzy górą”. – Chcemy 35 osób z naszego ośrodka oraz z terenu gminy Zawadzkie poddać usługom zdrowotnym i rehabilitacyjnym. Ich cel jest jeden: sprawić, by ludzie starsi jak najdłużej byli sprawni fizycznie i intelektualnie, samodzielni, mieli jakieś pasje i chęć do życia – stwierdziła.

Łącznie w ramach realizacji programu opieki nad ludźmi starszymi weźmie udział 3325 osób, a w programie profilaktyki jelita grubego – 10.650 osób.

MS

Lista dofinansowanych projektów

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy