Wielkie zmiany w Nysie

Centrum Nysy dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego zostanie przebudowane. Zbudowane zostanie również centrum przesiadkowe oraz uzbrojone tereny po dawnej fabryce samochodów.

Pieniądze pochodzą z dotacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na tzw. projekty związane z gospodarką niskoemisyjną. Dodajmy, że dodatkowe pieniądze pochodzące z tego projektu dla Nysy zdobyło starostwo powiatowe. W ramach programu gminnego, o łącznej wartości około 30 milionów złotych, zmieni się głównie centrum miasta, które zostanie gruntownie przebudowane.

– Jest to wielki projekt, jakiego w Nysie jeszcze nie było. Dzięki przebudowie ulic: Kolejowej, Wrocławskiej, Rynku i Celnej, zwiększy się atrakcyjność turystyczna naszego miasta. Ważne jest również uzbrojenie terenów inwestycyjnych po zakładach FSD. Jest to szansa gospodarcza dla naszego miasta – mówi Bogusław Wierdak, wiceprzewodniczący sejmiku województwa opolskiego.

Prace w centrum Nysy rozpoczną się jeszcze w tym roku. – W ramach projektu  powstaną m.in. nowe ścieżki pieszo-rowerowe, a ulice i chodniki zostaną wybrukowane kostką. Przy drodze staną nowe latarnie i ławki. Zamontowany zostanie także inteligentny system zarządzania ruchem i interaktywna informacja pasażerska. Pojawią się tablice informujące np. o tym, ile jest wolnych miejsc parkingowych w śródmieściu – mówi burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz.

Dodajmy, że w ostatnim czasie dotację otrzymała również nyska bazylika. 17 milinów złotych pozwoliło na remont dachu. – To wszystko wpisuje się w rozwój miasta i jego atrakcyjność. Zarówno mieszkańcy, jak i turyści powinni być zadowoleni z tych zmian – dodaje burmistrz Kolbiarz.

– Strategia niskoemisyjna daje szansę na rozwój miast. Przy okazji podpisywania umów korzystałem z autobusu elektrycznego, który jeździ po Nysie. To pokazuje przedsmak zmian. Po remoncie będą bezpieczne chodniki, przebudowane drogi, zakupione autobusy i zainstalowana informacja pasażerska. Znacząco poprawi  się komfort życia w mieście – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. Autobus obecnie jest testowany, a miasto planuje zakup dwóch takich pojazdów. Będą one wozić pasażerów całkowicie za darmo w linii od centrum przesiadkowego przez śródmieście do przystanku na Piłsudskiego.

Na terenach po dawnej fabryce samochodów powstanie Nyski Park Przemysłowy. Zmodernizowana zostanie okolica. Wybudowana zostanie również ścieżka rowerowa od ul. Kadłubka do ul. Słowiańskiej.

Te gminne inwestycje to jedynie część większego projektu, w ramach którego zyska Nysa. Dzięki projektowi powiatu zostanie wybudowany również parking podziemny, przebudowane kolejne ulice, wybudowane rondo przy Wieży Ziębickiej, zakupione zostanie 11 autobusów dla nyskiego PKS.

PW

Nasze serwisy