W rocznicę wielkiej wody

20 lat temu, 10 lipca, mieszkańców Opola i podopolskich miejscowości obudziła siejąca zniszczenia ogromna woda. W poniedziałek, w rocznicę tych wydarzeń w holu urzędu marszałkowskiego otwarto wystawę fotograficzną „Rok 1997 – powódź tysiąclecia w województwie opolskim w  obiektywie Krzysztofa Świderskiego”. Wystawę można oglądać do końca lipca.

Opolski fotografik, autor wystawy, mówi, że oglądając te zdjęcia na nowo przeżywa te straszne chwile. – Mieszkałem na opolskim Zaodrzu, ale tak się złożyło, że nie musiałem reagować w sensie pomocy – mogłem być obserwatorem, stąd te zdjęcia – mówi Krzysztof Świderski. Zdjęcia z przejęciem oglądali ludzie, którzy doskonale pamiętają to, co działo się w lipcu 1997roku. – Jak wyszłam na balkon, to czułam się na nim, jak na okręcie – mówi jedna z mieszkanek opolskiego Zaodrza, wspominając, jak w oddali na wodzie widać było dach Zajazdu Kasztelańskiego.

Marszałek Andrzej Buła podkreśla, że na tych zdjęciach widać naturalne emocje, zmęczenie, troskę. – To wyjątkowe fotografie, które uchwyciły ten ważny moment – mówi i dodaje, że takich materiałów, jeszcze nigdy nie publikowanych, w posiadaniu Opolan jest na pewno sporo. – I dlatego apelujemy, aby mieszkańcy regionu podzielili się materiałami fotograficznymi, które posiadają. Chcielibyśmy je wydać w albumie. Chcielibyśmy pokazać powódź oczami ludzi, mieszkańców regionu. Myślę, że tych materiałów jest sporo i może się nam to udać – mówi.

Zdjęcia z powodzi 1997 roku można przesyłać do urzędu marszałkowskiego do 15 września br. Więcej o apelu marszałka – na stronie https://www.opolskie.pl/2017/07/powodz-w-obiektywie-mieszkancow-regionu-zbieramy-stare-zdjecia/

 

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy