Firmy wciąż mają pomysły na innowacje

37 wniosków o unijne wsparcie złożyły firmy w kolejnym już naborze na innowacje ogłoszonym przez OCRG. Dofinansowanie, jakie chciałyby dostać, to łącznie prawie 121,8 mln zł. Tymczasem w puli naboru jest 36 mln zł.

– Świadczy to o tym, że opolskie przedsiębiorstwa mają ogromny potencjał i wiele innowacyjnych pomysłów, które chcą wdrażać. Poprzednie nabory na innowacje też na to wskazywały. Zapotrzebowanie na unijne wsparcie było w nich ponad dwukrotnie wyższe, niż zakładane przez nas pierwotnie kwoty na dotacje – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Dofinansowanie można dostać na budowę, rozbudowę i zakup wyposażenia do zaplecza badawczo-rozwojowego firmy, co ma służyć rozwojowi jej działalności innowacyjnej. Poza tym wsparcie przewidziano na finansowanie procesu powstawania innowacji (od pomysłu do rynku) lub jego wybranych elementów, np. badań naukowych i przemysłowych, prac rozwojowych (w tym etap na prac demonstracyjnych), na budowę linii pilotażowych, prowadzenie działań w zakresie wczesnej walidacji produktów, zaawansowanych zdolności produkcyjnych czy pierwszej produkcji.

Pieniądze zarezerwowane na wspieranie innowacji pochodzą z puli Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Zakończony właśnie nabór Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) ogłosiło w maju. Firmy mogły składać wnioski od 19 do 26 czerwca. W naborze mogły brać udział przede wszystkim mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność gospodarczą na terenie woj. opolskiego.

– Teraz zaczynamy ocenę formalną i merytoryczną wniosków. Zgodnie z planem nabór ma zostać rozstrzygnięty do grudnia. Maksymalne dofinansowanie, jakie może w nim dostać jeden projekt to 10 mln zł, a minimalne 300 tys. zł – wyjaśnia dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

Dotychczas w unijnej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 OCRG przeprowadziło i rozstrzygnęło już dwa nabory na innowacje; trzeci realizowany ma być w ramach tzw. inżynierii finansowej, czyli z pieniędzy przekazanych przez województwo opolskie BGK na pożyczki i poręczenia. W tych dwóch pierwszych naborach przyjęto do realizacji w sumie 47 projektów, a unijne wsparcie wyniosło już około 147 mln zł.

Ogółem w ramach RPO na lata 2014-2020 woj. opolskie ma blisko 950 mln euro. Na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano w nim łącznie ponad 160 mln euro, na innowacje ponad 61 mln euro.

KK_OCRG

Nasze serwisy