Wiele pól współpracy

Na Opolszczyźnie z dwudniową wizytą przebywała Daniela Schmitt, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Rolnictwa, Winorośli i Turystyki Nadrenii- Palatynatu. 22 czerwca spotkała się wicemarszałkiem Romanem Kolkiem.

W trakcie spotkania poruszono wiele tematów związanych z dotychczasową i przyszłą współpracą naszych regionów. Daniela Schimtt interesowała się sektorem małych i średnich przedsiębiorstw, a zwłaszcza tym jak funkcjonują niemieckie firmy w naszym regionie. Stronę niemiecką interesowały także partnerstwa  zawarte przez samorząd województwa z Ukrainą i Chinami. Mówiono o promocji turystycznej i kwestiach związanych z ochroną środowiska. Wicemarszałek Roman Kolek poinformował o pracach sejmiku nad uchwałą antysmogową. Minister Daniel Schmitt informowała o niemieckich miastach, które coraz częściej wprowadzają u siebie zakaz wjazdu pojazdom z silnikami diesla.

Wicemarszałek Roman Kolek wspomniał o swojej niedawnej bytności w Nadrenii-Palatynacie związanej z problematyką senioralną i ochroną zdrowia. Zauważył, że model niemieckich rozwiązań w tej sferze świetnie sprawdziłby się w warunkach polskich, szkoda tylko że nie ma woli, by z tych rozwiązań skorzystać.

Obie strony bardzo wysoko oceniły działalność Biura Województwa Opolskiego w Moguncji oraz zaangażowanie prowadzącego go Przemysława Łebzucha – zadeklarowały.

MS

Nasze serwisy