MARSZAŁKOWSKIE TALENTY przyznane

22 czerwca, w Klubie Muzycznym Filharmonii Opolskiej, trzynaścioro młodych artystów otrzymało stypendia „Marszałkowskie Talenty”. To pierwsza edycja przyznania takich artystycznych stypendiów przez Marszałka Województwa Opolskiego. Zgłoszeń do stypendiów było aż 120.

– Jestem zafascynowany tymi młodymi ludźmi. Takie talenty trzeba promować, pokazywać je i wspierać – mówił marszałek Andrzej Buła podczas uroczystości.  Każdy z młodych artystów otrzyma stypendium w wysokości 7 600 zł – w sumie przeznaczono na nie kwotę 98 800 zł z budżetu województwa opolskiego.

Wśród stypendystów przeważają młodzi muzycy, ale są też osoby uzdolnione tanecznie i plastycznie. Stypendia otrzymali:

1/ Miłosz Muzalski – dwunastolatek z Brzegu, gra na gitarze od pięciu lat. Jest uczniem Szkoły Muzycznej w Opolu. Na imprezach, na których występuje reprezentuje szkołę, region oraz miasto, z którego pochodzi. Każdego dnia spędza na ćwiczeniach 3 godziny. Jego największe osiągniecia to I miejsce w XI Ogólnopolskim Konkursie im. Łukasza Pietrzaka w Jeleniej Górze, II miejsce w XII Międzynarodowym Konkursie im. Anny Amalii w Weimarze i II miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym w Wadowicach .

2/ Bartosz Frydel, dziewięciolatek z Opola, uczeń trzeciej klasy fortepianu  Szkoły Muzycznej w Opolu. Określany przez swojego nauczyciela lekcji fortepianu mianem „cudownie utalentowanego”. Laureat konkursów ogólnopolskich oraz międzynarodowych – I miejsce oraz Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie utworu Jana Sebastiana Bacha na XI Międzynarodowym Festiwalu Młodych Pianistów w Głubczycach, III miejsce w V Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „Mały Pianista” w Myślenicach, GRAND PRIX w Ogólnopolskim Konkursie XI Miniaturowe Zmagania Najmłodszych Pianistów w Świdnicy.

3/ Oliwia Lis, czternastolatka z Brzegu ucząca się gry na gitarze od 7 lat. Obecnie jest uczennicą I klasy opolskiej Szkoły Muzycznej. Reprezentuje szkołę i region na konkursach krajowych oraz zagranicznych – II nagroda – Omnis Guitar Competition (2017) w Chorwacji, I miejsce oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Rolanda Dyensa – PRAGUITARRA CLASSICA 2017 – Czechy, I miejsce w Ogólnopolskim Gitarowym Konkursie Kolędowym w Bystrzycy Kłodzkiej.

4/ Roksana Goplańska, czternastolatka z Prószkowa, jest uczennicą klasy skrzypiec Szkoły Muzycznej w Opolu. Gra od pięciu lat. Znajduje się w ścisłej czołówce młodych polskich wiolinistów, co potwierdzają liczne osiągnięcia i nagrody ogólnopolskie i międzynarodowe – III nagroda na IV Ogólnopolskim Konkursie Szkół Muzycznych I i II stopnia Toruń 2017, III nagroda na IV Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym w Cieszynie, nagroda XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego „Młody Paganini” Legnica 2017.

5/ Szymon Bich, dziesięciolatek z Reńskiej Wsi, gra na saksofonie, jest uczniem czwartej klasy Szkoły Muzycznej w Kędzierzynie-Koźlu. Mimo młodego wieku współpracuje z lokalnymi orkiestrami dętymi, biorąc udział w koncertach w regionie. Swoją aktywnością artystyczną promuje szkołę i region podczas koncertów na terenie całego kraju – zdobył m.in. I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Instrumentalnym Pro Bohemia w Ostrawie (2017),  I miejsce na X Płońskim Festiwalu Instrumentów Dętych Drewnianych w Płońsku (2016),  I miejsce na I Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych Drewnianych dla Uczniów i Pedagogów w Namysłowie (2016) oraz II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Saksofonowym we Wrocławiu (2016).

6/ Agata Powrósło, jedenastolatka z Opola, rozpoczęła naukę gry na flecie w wieku sześciu lat w Szkole Muzycznej w Opolu. Reprezentuje miasto i szkołę na licznych konkursach regionalnych, krajowych oraz międzynarodowych – I miejsce na XIX Międzynarodowym Konkursie Fletowym w Serbii Valiewo 2017, III miejsce na XV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Pro Bohemia 2017,  II miejsce na XVI Ogólnopolskim Wiosennym Festiwalu Fletowym – Sochaczew 2017 r.

7/ Mateusz Gędek, trzynastolatek ze Strojca w gminie Praszka, uczęszczający na lekcje śpiewu od dwóch lat. Reprezentuje MDK w Kluczborku na festiwalach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Zdobył Grand Prix (główna nagroda dla wszystkich kategorii wiekowych) Powiatowego Festiwalu Pieśni Patriotycznej o Puchar Starosty Oleskiego, był  nominowany do finału XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki i Tańca – „Majowa Nutka” Częstochowa 2017, zdobył I miejsce na Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej „Wierzbowizja 2017”.

8/ Ida Kokoszka, piętnastoletnia opolanka od szóstego roku życia trenująca taniec mażoretkowy. Trenuje w Ozimku od 2012 r. Występuje zarówno jako członek grupy „Delta”, jak i solistka. Wielokrotnie reprezentowała region w imprezach o charakterze lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym, zajmując czołowe lokaty -II miejsce solo baton senior Excelent Cup 2017 Czechy,  III miejsce solo baton junior Opavska Róża Czechy, I vice World Champion mix seniors IV World Championship Majorettes Sport Prague / Czechy, Mistrz Polski duo/trio pompon juniorki Mistrzostwa Polski Mażoretek IMA.

9/ Mira Grodziecka – Makulska, szesnastoletnia tancerka z Chrząstowic. Od 2014 roku uczennica opolskiej Szkoły Baletowej. Dzięki ciężkiej pracy została nominowana do grupy turniejowo-reprezentacyjnej i od 2015 roku reprezentuje szkołę, Opolszczyznę i Opole na zawodach rangi krajowej oraz na Mistrzostwach Europy i Świata. Zdobyła II miejsce na Mistrzostwach Europy 2016 w kategorii Jazz Dance, duety, III miejsce na Mistrzostwach Polski 2016 w kategorii Jazz Dance, duety, II miejsce na Mistrzostwac Polski 2016 w kategorii Ballet/Point, duety oraz II miejsce na Mistrzostwach Polski w kategorii Ballet/Point, solo.

10/ Natalia Kostrzewska, szesnastoletnia tancerka z Opola, od wielu lat uczestniczy w zajęciach Zespołu Tanecznego Pech w MDK w Opolu. Z sukcesami reprezentuje Opole na konkursach rangi krajowej oraz międzynarodowej – III miejsce w kategorii Disco Dance Formacje na Krajowych Mistrzostwach w Karczewie (2017), I miejsce w kategorii Disco Dance formacje powyżej 16 lat w Nysie (Ogólnopolski Turniej Tańca 2017), I  miejsce w kategorii Disco Dance formacje na Ogólnopolskim Turnieju w Ozimku (2017).

11/ Katarzyna Dolak, trzynastolatka z Magnuszowic w gminie Niemodlin, od dwóch lat uczęszcza na zajęcia w pracowni graficznej Ośrodka Kultury w Niemodlinie. Z corocznymi sukcesami bierze udział w konkursach plastycznych o randzie ogólnopolskiej – Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego Magia Teatru – Lalka Teatralna, Zielona Góra 2017, nagroda główna Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego Magia Teatru – Lalka Teatralna, Zielona Góra 2016.

12/Amelia Gandurska, uzdolniona plastycznie ośmiolatka z Rozumic w gminie Kietrz. Uczennica szkoły podstawowej w Kietrzu. Jest utalentowaną uczestniczką zajęć w MDK w Kietrzu. Godnie reprezentuje gminę w wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach plastycznych. Zdobyła nagrodę w konkursie plastycznym „Modny Element” organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury Fabryczna we Wrocławiu,  III miejsce w VIII Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Moja Szopka 2017” Uciechowice,  I miejsce w Konkursie Plastycznym „Choinka Bożonarodzeniowa” MGOK Kietrz (2017).

13/ Damian Lis, obdarzony zdolnościami wokalnymi szesnastolatek z Brzegu. Uczeń Publicznego Gimnazjum nr  4 w Brzegu. Prezentuje swoje zdolności wokalne oraz teatralne w konkursach, przeglądach, festiwalach o charakterze kulturalnym. Należy wyróżnić różnorodność gatunków muzycznych będących w kręgu zainteresowań. Są to pieśni różnych kompozytorów, zarówno polskich jak i obcych ale także pieśni historyczne czy ludowe. Zajął I miejsce w IX Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej You Can Sing – Brzeg 2017, II miejsce w XX Festiwalu Piosenki Religijnej Corda Cordi Brzeg 2017 oraz został laureatem w XXI Wojewódzkim Festiwalu Pieśni Patriotycznej „Tobie Polsko” – Olszanka 2016.

Wyboru stypendystów dokonała kilkunastoosobowa komisja, w której zasiedli m.in. prof. dr hab. Mirosław Lenart i prof. dr hab. Janina Hajduk-Nijakowska z Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa UO, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Opolu ks. prof. dr hab. Piotr Paweł Maniurka, dyrektor Instytutu Sztuki UO prof. dr hab. Łucja Piwowar-Bagińska i dr Bartłomiej Trzos z tego Instytutu, dyrektor Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu Norbert Rakowski oraz Piotr Ratajczak i Leszek Malec z teatru, dr Przemysław Neumann i Agnieszka Szerner – dyrektor i wicedyrektor Filharmonii Opolskiej, prezes Stowarzyszenia Opolskie Lamy Rafał Mościcki, dyrygent chóru akademickiego UO dr Elżbieta Trylnik, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Opole” Maria Zajączkowska, Łukasz Gołąb  z Zespołu Tańca Nowoczesnego „ADENA” oraz przedstawiciele UMWO.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy