Jubileusz 35-lecia zespołu Bakshish

Zespół Bakshish zaliczany jest do legendy polskiej sceny niezależnej. Zespół jest najstarszą polską grupą reggae – powstał w 1982 roku w Kluczborku – i od tamtego czasu zaliczany jest do kanonu krajowej muzyki reggae. Założycielem, liderem, autorem i kompozytorem jest Jarosław Kowalczyk (Jarex).

W tym roku zespół obchodzi swój 35-letni jubileusz. Z tej okazji 7 lipca w Amfiteatrze Opolskim odbędzie się koncert urodzinowy, zorganizowany przy współudziale Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej. Połączenie klasyki z muzyką reggae można uznać za pionierskie na polskiej scenie muzycznej. Powstałe aranżacje symfoniczne stanowić będą bardzo ciekawe uzupełnienie twórczości zespołu, jak również innowacyjne podejście do wskazanego gatunku muzycznego.

Dodatkowo utwory z repertuaru zespołu gościnnie zaśpiewają znani artyści-wokaliści: Andrzej Krzywy, Ryszard „Tymon” Tymański, Dawid Portasz, Marysia Sadowska, Darek Malejonek, Muniek Staszczyk, Pablo Pavo. Prócz zaproszonych gości, zagrają także trzy zespoły otwierające koncert: Zebra SaundSystem, Bethel oraz grający w międzynarodowym składzie Babylon Raus. Koncertowi towarzyszyć będzie także wystawa fotografii zdjęć z historii zespołu (zorganizowana przez Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu).

Wartością społeczną przedsięwzięcia będzie rozpowszechnienie idei transplantacji ratującej życie oraz pokazanie że niepełnosprawność nie ogranicza człowieka w realizacji marzeń i celów życiowych. Działanie to wynika z doświadczeń życiowych Jarosława Kowalczyka, który 15 lat temu dzięki przeszczepowi nerki zyskał nowe życie.

Podczas wydarzenia m.in. każda osoba dorosła będzie mogła podpisać oświadczenie woli, wyrażając zgodę na pobranie po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepienia (dając tym samym dowód świadomej chęci ratowania życia i przywracania zdrowia chorym ludziom). Własnoręczne podpisanie oświadczenia ułatwia bliskim osoby zmarłej oraz lekarzom uszanowanie wyrażonej woli. Tym samym podczas koncertu, prócz upowszechniania wiedzy o transplantacji i prawie dotyczącym dawstwa organów po śmierci i za życia propagowane będzie:

  • podpisywanie oświadczeń woli,
  • wpisywanie się do Rejestru dawców szpiku,
  • honorowe krwiodawstwo i udział w oddawaniu krwi.

Jubileusz 35-lecia zespołu będzie realizowany pod patronatem Marszałka Województwa Opolskiego,  Prezydenta Miasta Opola i Radia Opola.

Bilety – http://ncpp.opole.pl/aktualnosci/2017/07/07/

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy