Uczcili rocznicę zakończenia II wojny światowej

Dnia 8 maja pod Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego w Opolu oddano hołd poległym w czasie walk na frontach II wojny światowej.

W obchodach 72. rocznicy zakończenia II wojny światowej udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych regionu oraz miasta Opola, młodzież z opolskich szkół, żołnierze z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej, a także przedstawiciele środowisk kombatanckich, policji, straży miejskiej, straży pożarnej oraz służby więziennej.
Podczas uroczystości, podniesiono flagę państwową i odśpiewano hymn, wręczono medale i odznaczenia, odczytano apel pamięci i oddano salwę honorową. Uczestniczący w uroczystościach członek zarządu województwa Antoni Konopka wręczył Odznaki Honorowe  „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego” przyznane na wniosek Zarządu Wojewódzkiego  Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych . Otrzymali je lekarz Mirosław Błoński, na co dzień pomagający kombatantom i dyrektor Tułowickiego Ośrodka Kultury Helena Wojtasik, która także od kilkunastu lat opiekuje się kombatantami w swojej gminie.


Przemawiając w imieniu samorządu województwa Antoni Konopka dziękował kombatantom. –  To dzięki Wam Polacy mogą być dziś dumni z niepodległego i wolnego kraju. Zawdzięczają  to cierpieniu i bohaterstwie poprzednich pokoleń, które przez całe dziesięciolecia walczyły o wolną i niepodległą Polskę – mówił.

Na zakończenie uroczystości pod Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego złożono wiązanki kwiatów.

Nasze serwisy