Święto Województwa Opolskiego już 21 maja

Święto Województwa Opolskiego  tym razem w Kędzierzynie-Koźlu. W przedostatnią niedzielę maja na odwiedzających planty  przy Domu Kultury „Koźle” czekają liczne atrakcje. Święto zostało połączone z Piknikiem z Funduszami Europejskimi.

Gwiazdą wieczoru będzie Patrycja Markowska, ale przez cały dzień nie zabraknie wielu atrakcji. Przygotowano kilka stref, w których będą się odbywać między innymi eksperymenty naukowe, zajęcia edukacyjne, malowanie twarzy, będzie również okazja, aby spotkać się z osobami, które korzystały z funduszy unijnych.

Również osoby aktywne nie będą miały powodów do narzekań. Przygotowano spacer Nordic Walking, a na terenie kortu tenisowego pokazy sportowe: zumby i aerobicu. Widowiskowo zapowiadają się turnieje drużyn mieszanych w piłkę nożną oraz koszykówkę. Na kozielskim Orliku w meczu piłki siatkowej samorządowców zmierzą się zespoły z urzędu marszałkowskiego i gminy Kędzierzyna-Koźla.

Na święto województwa zaprasza jego gospodarz marszałek Andrzej Buła: – Przypomnijmy sobie w trakcie tego święta, jak walczyliśmy w 1998 roku o nasze województwo. Dziś jest to okazja do podkreślenia, jak ważna jest samorządowość,  jak istotne jest decydowanie o inwestycjach, dysponowaniu funduszami unijnymi oraz realnym wpływie na przyszłość regionu. Będąc tu, na miejscu, najlepiej znamy bolączki i atuty naszych miejscowości. Święto województwa niech będzie dniem spotkania wszystkich pokoleń. Cieszmy się w tę majową niedzielę tym, że jesteśmy razem – mówi marszałek.

Święto województwa już tradycyjnie połączone zostanie z organizowanym po raz siódmy z „Piknikiem z Funduszami Europejskimi”.

– Zainteresowani pozyskiwaniem funduszy europejskich będą mieli okazję porozmawiać z osobami, które do tej pory z nich już skorzystały. Chcemy opowiedzieć o procedurach ubiegania się o dotacje, nie językiem urzędników, ale praktyków. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu namówimy naszych mieszkańców, do tego, aby sięgali po te pieniądze. To pozwoli im się rozwijać i zrealizować swoje pomysły – mówi Agnieszka Okupniak, zastępca dyrektora Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych. – Jest to również okazja do podsumowania, tego jak przez decyzję wstąpienia do Unii Europejskiej zmieniło się nasze województwo – dodaje marszałek Andrzej Buła.

W południe rozpoczną się liczne występy młodzieżowych grup artystycznych.  W trakcie „Biesiady Kozielskiej” zaprezentują się lokalni muzycy i wokaliści. Wielu z nich grało kiedyś w znanych zespołach. Z repertuarem piosenek napisanych przez Jacka Cygana wystąpi natomiast Studio Piosenki z wraz z muzykami z Akademii Muzycznej w Katowicach.  Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej przygotowała kolejny muzyczny show. Nie zabraknie występu Kędzierzyńskiej Filharmonii Młodych.  Tuż przed występem gwiazdy wieczoru Patrycji Markowskiej na scenę wyjdzie zespół „Czerwone i czarne”.

Będzie również parada motocyklowa. Animatorzy, pracownicy wielu instytucji, przygotowali swoje prezentacje.  Miłośnicy regionalnych potraw również znajdą coś dla siebie. Sekcja sportów psich zaprzęgów CZE-MI Widowiskowo z Dziergowic umożliwi chętnym jazdę psim zaprzęgiem. – Mamy specjalny wózek, który zastępuje sanie, kiedy nie ma śniegu. Podobny jest on do trzykołowego roweru, który mocowany jest do zaprzęgu. Będzie można również z psami biegać na uprzęży. Profesjonalnie taki bieg nazywa się crossing – mówi Tomasz Radłowski z sekcji sportów psich zaprzęgów.

– Hitem może okazać się „Strefa edukacji”, to właśnie tutaj będą odbywać się eksperymenty, chętni będą mogli zbudować własną tamę wodną oraz zasilić różne rodzaje żarówek siłą własnych mięśni na rowerze-elektrowni – dodaje Agnieszka Okupniak. Nie zabraknie darmowych zjeżdżalni, miejsca aktywności dla najmłodszych. Przez czas trwania święta, będzie można też oddać krew.

Miłośnicy pokazów strażackich nie będą mieć okazji do narzekań. Popołudniu odbędą się pokazy Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Młodzi strażacy będą prezentować swoje umiejętności, a te wymagają niejednokrotnie kondycji. Będą biegi z wężem strażackim oraz podawanie prądu wody do celu.

Dodajmy, że „Piknik z Funduszami Europejskimi” organizowany jest w ramach ogólnopolskiej akcji Dni Otwartych Funduszy Europejskich realizowanej przez Ministerstwo Rozwoju.

Wszystkie nowe informacje – na stronie https://www.facebook.com/events/388814154852442/

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy