Opolskie w Nadrenii-Palatynacie

Nadrenia-Palatynat świętuje co roku 18 maja rocznicę uchwalenia konstytucji kraju związkowego – nazywaną „urodzinami” regionu. Festyn organizowany tradycyjnie z tej okazji odbył się w sobotę, 21 maja na dziedzińcu historycznego budynku Muzeum Nadrenii-Palatynatu i przyciągnął setki mieszkańców regionu. Wśród gości tego wyjątkowego przyjęcia urodzinowego nie mogło zabraknąć także gości z województwa opolskiego.

Opolszczyzna zaprezentowała na udostępnionym przez gospodarzy stoisku wszystko to, co w regionie najlepsze. Na odwiedzających czekały wydawnictwa prezentujące bazę agroturystyczną i turystykę wiejską, a także dziedzictwo kulturowe i kulinarne. Przygotowana została także degustacja kołocza śląskiego – po kołocz śląski z nadzieniem serowym, makowym oraz jabłkowym z ciastkarni „Paweł” ustawiały się kolejki amatorów tego regionalnego przysmaku. Przygotowano także prezentację ręcznie zdobionej porcelany oraz warsztaty zdobienia tradycyjnymi dla Opolszczyzny motywami kwiatowymi, które sprawiły frajdę zwłaszcza najmłodszym uczestnikom festynu. Pod fachowym okiem twórczyni ludowej, Agnieszki Okos, dzieci zdobiły własne kroszonki i przyglądały się w jaki sposób na porcelanowych talerzach i filiżankach pojawiają się barwne kwiaty.

Wielkie uznanie publiczności podczas święta zyskał zespół jazzowy z Nysy – studenci Instytutu Jazzu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie Krzysztof Piłatyk, Ania Pawłowska, Marek Tutko i Tomasz Dąbrowski zadbali o subtelne tło muzyczne festynu, budząc zachwyt i zbierając mnóstwo komplementów zarówno ze strony gospodarzy, jak i odwiedzających.
Barwne stoisko województwa opolskiego odwiedzili także gospodarze wydarzenia – Hendrik Hering – Prezydent Landtagu Nadrenii-Palatynatu, piastujący swoją funkcję zaledwie od 3 dni, jego zastępcy Barbara Schleicher-Rothmund i Hans-Josef Bracht a także Malu Dreyer – premier naszego regionu partnerskiego. Nie zabrakło także osobistości, które przez wiele lat angażowały się w rozwój współpracy pomiędzy województwem opolskim i Nadrenią-Palatynatem, a wśród nich także Joachima Mertesa – byłego już Prezydenta Landtagu.

JLN – DZP

 

Nasze serwisy