Strażacy z Ukrainy na zawodach w Opolu

W dniach od 6 do7 maja na oploskim Rynku odbyły się Międzynarodowe Zawody Strażackie Firefighter  Combat Challenge, w których  uczestniczyło  ok. 160 strażaków,  m.in. strażacy z Czech, Niemiec oraz drużyna strażaków z Obwodu Iwano-Frankiwskiego na Ukrainie (przedstawiciele Urzędu ds. sytuacji nadzwyczajnych Ukrainy w Obwodzie  Iwano- Frankiwskim).

Ukraińscy strażacy już od kilku lat współpracują z naszym regionem, ale po raz pierwszy brali udział w takich zawodach. W kolejnych konkurencjach musieli m.in. wbiec po schodach z 19-kilogramowym pakietem węży na szczyt wieży, potem wciągnąć do góry kolejny pakiet z wężami, zbiec na dół bez pomijania żadnego stopnia i następnie  za pomocą  pięciokilogramowego młota  przesunąć ciężar o wadze ponad 70 kilogramów na odległość 1,5 metra. Następnym etapem był bieg slalomem i symulowana ewakuacja poszkodowanego  na odległość 30 metrów przeciąganie manekina ważącego 80 kilogramów. Na wykonanie wszystkich konkurencji zawodnicy mieli 6 minut, najlepsi wykonali te zadania w 1 minutę  i 34 sekundy.

Strażakom z Obwodu Iwano-Frankiwskiego zawody tak się spodobały, że w przyszłości  planują zorganizowanie podobnych w Iwano-Frankiwsku.  Zawody FCC były okazją do nawiązania nowych kontaktów, nowej współpracy oraz wymiany doświadczeń  pomiędzy strażakami.

AD-DZP

Nasze serwisy