Ponad 57 mln zł na innowacyjne projekty firm

Kontenerowce z innowacyjnym systemem balastowania i napędem na gaz czy ultralekkie nadwozia i przyczepy mogą już wkrótce powstawać na Opolszczyźnie dzięki unijnemu dofinansowaniu. W kolejnym rozstrzygniętym właśnie naborze 19 firm dostanie ponad 57 mln zł na innowacje.

To już drugi rozstrzygnięty w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 nabór na innowacje w przedsiębiorstwach. Co ciekawe – zarząd województwa opolskiego podjął decyzję, by zamiast zaplanowanych w ramach tego naboru 40 mln zł przekazać firmom 57 mln zł. – W innowacje warto inwestować, bo to one mają w kolejnych latach być kołem napędowym naszej gospodarki. Poza tym uznaliśmy, że skoro jest tak dużo zainteresowanych tym naborem przedsiębiorców, a ich projekty są bardzo ciekawe, to warto je wesprzeć – tłumaczy marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

O wsparcie w tym naborze starały się 34 firmy. Przedsiębiorcy zawnioskowali łącznie o ponad 90 mln zł dofinansowania, a ogólna wartość projektów, które chcieli zrealizować, to niemal 165,3 mln zł.

Wśród 19 przyjętych do dofinansowania wniosków są np.: projekt, który dotyczy opracowania technologii budowy kontenerowca z innowacyjnym systemem balastowania i napędem na gaz; projekt zakładający prace badawczo-rozwojowe, które mają doprowadzić do powstania innowacyjnej serii ultralekkich nadwozi i przyczep samochodowych czy prace badawczo-rozwojowe dotyczące sposobu efektywnego zasilania silnika spalinowego. Poza tym jedna z firm chce pracować nad innowacyjnymi technologiami oczyszczania wód i ścieków; inna nad systemem inteligencji hybrydowej; a jeszcze inna zamierza opracować technologie produkcji nowej generacji kierownic opartych na zaawansowanych materiałach odpowiadających najwyższym standardom bezpieczeństwa. Wśród przyjętych do dofinansowania projektów jest również taki,  który zakłada realizację badań przemysłowych i prac rozwojowych nad ultra cichą półosią o zwiększonym momencie obrotowym z przeznaczeniem dla elektrycznych samochodów przyszłości.

W sumie realizacja wszystkich 19 projektów firm, które dostaną wsparcie, ma kosztować prawie 109,5 mln zł, z czego 57,2 mln zł stanowić będzie unijne dofinansowanie. Największe dofinansowanie ma wynieść ponad 9,9 mln zł, a najniższe – 510 tys. zł. Projekt o najwyższej wartości, który ma być zrealizowany z unijnym wsparcie w ramach tego naboru kosztować będzie prawie 25,5 mln, a ten o najniższej ogólnej wartości – niespełna 900 tys. zł.

Drugi nabór na innowacje Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) ogłosiło w ubiegłym roku. Wnioski przyjmowane były na początku grudnia. Nabór ten miał zostać rozstrzygnięty w czerwcu. – Udało się jednak zakończyć go znacznie wcześniej, co jest korzystne dla firm, bo mogą one szybciej realizować i rozliczać swoje projekty – mówi dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

Kolejny nabór na innowacje ma zostać ogłoszony jeszcze w tym roku. Przyjmowanie wniosków zaplanowano na drugą połowę czerwca. W puli tego naboru będzie prawie 47 mln zł.

KK – OCRG

Nasze serwisy