Polacy i Czesi będą intensyfikować współpracę

Ministrowie, ambasadorzy, osoby odpowiedzialne za współpracę zagraniczną debatowali o przyszłości relacji między Polską, a Czechami. Opole jest gospodarzem Forum Polsko-Czeskiego.

Przedstawiciele rządu Polski i Czech, ambasad oraz Forum Polsko-Czeskiego, rozmawiają o najważniejszych priorytetach współpracy transgranicznej. Gospodarzem spotkania jest urząd marszałkowski województwa opolskiego. – Czechy są dla Polski bardzo ważnym partnerem, podobnie jak cała Grupa Wyszehradzka – mówi Renata Szczęch, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Renata Szczęch zachęca do tego, aby bardziej efektywniej wydawać pieniądze w ramach ogłoszonych programów unijnych. – Obszarem niezagospodarowanym jest współpraca młodzieży. Nie chodzi tylko o wycieczki czy incydentalne wydarzenia, które nie są kontynuowane przez następne lata.  Ta współpraca powinna być bardziej konkretna. W to należy włączyć obszar turystyki – dodaje.

W najbliższych latach współpraca zagraniczna będzie polegała na rozszerzeniu wspólnych działań  w obszarze ochrony środowiska, wzmocnienia roli regionalnych organizacji turystycznych, współpracy parlamentarnej. Jakub Dürr, wiceminister spraw zagranicznych rządu czeskiego, podkreśla, że od czasu transformacji oba kraje prowadzą intensywną współpracę. – Forum Polsko-Czeskie nie jest zamkniętą grupą, powinniśmy zadbać o to, żeby o naszych pracach była skuteczniej poinformowana opinia publiczna. Powinniśmy zająć się tematami, które interesują mieszkańców po obu stronach granicy. To nie są tylko działania na gruncie akademickim.  – mówi Jakub Dürr.

Petr Pospichal, przewodniczący strony czeskiej Rady Programowej Forum Polsko – Czeskiego powiedział, że powinien powstać wspólny program stypendialny wspierający innowacje. Mateusz Gniazdowski, przewodniczący strony polskiej uważa natomiast, że najważniejsze jest sfinalizowanie gazociągu Polska-Czechy Stork II.  – To jedna z ważniejszych inwestycji, jakie mają być realizowane przez rząd Polski i Czech, a zyskałaby na tym  Opolszczyzna. Część rurociągu przebiegałoby przez wasze województwo. Opole jest na peryferiach głównych połączeń infrastrukturalnych polsko-czeskich, a gazociąg będzie miał wpływ na funkcjonowanie rynku.  Mamy do czynienia z inwestycją, która będzie dawała impuls do rozwoju inwestycji. Zyskuje Polska i Czechy, a perspektywicznie cały region – dodaje Gniazdowski.

Jarosław Radimersky apeluje o wspólny program ratownictwa medycznego. Dodajmy, że do tej pory bardzo sprawnie funkcjonuje współpraca straży pożarnych i policji, niestety jednak nie obejmuje ona pogotowia. – Na poziomie straży pożarnej i policji służby współpracują, nadszedł czas na kolejny krok czyli ratownictwo medyczne – mówi Radimersky .

Ambasador RP w Pradze Grażyna Bernatowicz zauważa, że do tej pory polska strona za mało zachęcała Czechów do odwiedzania Polski. – Niestety, promocja po czeskiej stronie jest niewystarczająca. Mam wrażenie, że przez lata za bardzo akcentowano historię – mówi. Rozwiązaniem dla zacieśnienia współpracy polsko-czeskiej, jak chodzi o młodzież, według ambasador byłoby tworzenie szkół dwujęzycznych. – Współpracę oceniam bardzo dobrze, politycznie jesteśmy sobie bardzo bliscy. Zwiększają się relacje gospodarcze, ale musimy prowadzić działania, żeby Czesi nie tylko odwiedzali teren przygraniczny. Możemy zachęcać do współpracy poprzez sport, inwestycje, biznes – dodaje.

Dodajmy, że w listopadzie tego roku będzie  przypada 8 rocznica Forum Polsko-Czeskiego.

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy