Lepiej poznawali Czechy

Dnia 7 kwietnia br. delegacja z województwa opolskiego odbyła podróż krajoznawczą po czeskim regionie morawsko – śląskim, z którym województwo opolskie od lat realizuje liczne inicjatywy.

Udział w wyjeździe był jedną z nagród dla laureatów i opiekunów konkursu na najciekawszą prezentację multimedialną pod hasłem „Znam historię, kulturę i życie codzienne naszych sąsiadów – Czechów”. Konkurs pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Opolskiego odbył się w grudniu zeszłego roku i był owocem współpracy departamentów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, Uniwersytetu Opolskiego, Urzędu Miasta Opola, Urzędu Wojewódzkiego oraz Polsko – Czeskiego Towarzystwa Naukowego.

Gospodarze z Krajskiego Urzędu regionu morawsko – śląskiego zaproponowali program przybliżający ciekawe miejsca historyczne oraz te związane z technicznym charakterem regionu. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili Muzeum Techniki Tatra w Kopřivnicach, gdzie poznali ciekawostki motoryzacji i początków produkcji pojazdów na Ziemi Czeskiej. Z uwagi na złą pogodę nie udało się wejść na szczyt wieży Trúba, najważniejszej pozostałości po zamku Štramberk na wzgórzu Zámecký vrch. Deszcz nie przeszkodził jednak w zwiedzeniu postindustrialnych pomieszczeń w Dolní oblasti Vitkovice, zabytku przemysłowego, obejmującego obiekty, wykorzystywane obecnie jako centra nauki, kultury i wiedzy. Panoramę Ostrawy podziwiano z wysokości komina nieczynnej fabryki oraz zaprezentowano interaktywne muzeum dla małych i dużych pn. „Mały Świat Techniki”.

Konkurs wiedzy o naszych sąsiadach z Republiki Czeskiej wzbudził duże zainteresowanie, dlatego w tym roku odbędzie się jego reedycja z udziałem nowych polskich i czeskich województw.

W bliskiej przyszłości planowane jest podpisanie oficjalnego porozumienia o współpracy  regionów opolskiego i morawsko-śląskiego.

MK-J – DZP

Nasze serwisy