Dogrywka o Brukselę

Dziewięć najlepszych drużyn spotkało się podczas finału Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej i regionach partnerskich

EUROQUIZZ. Zwycięzcy z II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika z Kędzierzyna – Koźla mogą cieszyć się z głównej wygranej – wyjazdu do stolicy Belgii.

W sumie do rywalizacji w tegorocznej edycji konkursu stanęło 37 drużyn grup uczniowskich z klas pierwszych i drugich wszystkich typów szkół ponadgimnazjalnych.

Wyłonienie zwycięzców wśród finałowej dziewiątki (100 % poprawnie wypełnionych odpowiedzi w nadesłanych zestawach pytań) było możliwe dopiero po dogrywce, którą zorganizowano 12 kwietnia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego. Do rozwiązania był test składający się z 10 pytań.

Oprócz pytań ogólnych dotyczących Unii Europejskiej oraz tych przygotowanych przez Regiony Partnerskie (w tym również pytań dotyczących ich własnego regionu), uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu sztuki – tematu przewodniego tegorocznej edycji. W teście pojawiły się m.in. pytania o ilość krajów członkowskich Unii Europejskiej, pytano także o Europejską Stolicę Kultury 2017 czy o opolskiego artystę Jana Cybisa.

Zwycięzcy z Kędzierzyna – Koźla zdobyli średnio 7 punktów, tuż za nimi uplasowała się drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Dobrodzienia (średnio 6 punktów), trzecie miejsce natomiast uczniowie reprezentujący Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie (średnio 5,75 punktów). Najlepszy indywidualny wynik to zdobycie 9 punktów. Reprezentanci trzech najlepszych drużyn otrzymali listy gratulacyjne Marszałka Województwa Opolskiego, które wręczył im Zbigniew Kubalańca, dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy UMWO.

Organizatorem konkursu „EUROQUIZZ”, współfinansowanego przez Samorząd Województwa Opolskiego jest Rada Regionalna Burgundii. Do konkursu włączone zostały również regiony partnerskie: Kraj Środkowoczeski (Czechy) oraz Nadrenia – Palatynat (Niemcy). Koordynatorem konkursu w województwie opolskim jest Departament Edukacji i Rynku Pracy UMWO.

Wyjazd do Brukseli planowany jest w dniach 7-9 czerwca 2017 r. Tam spotykają się młodzi ludzie z Kraju Środkowoczeskiego, Burgundii-Franche-Comte, Nadrenii – Palatynatu i Województwa Opolskiego, którzy wspólnie odwiedzą instytucje europejskie.

Nasze serwisy